Turistický byznys
Trumpův zeť postaví v Albánii ostrovní resort za 30 miliard, plány má i v Srbsku
Kushner chce zastavět také lokalitu Zvërnec, která spadá do ekologicky cenné chráněné krajinné oblasti kolem laguny Narta.
čtk
Albánská vláda dala zelenou plánu Jareda Kushnera, zetě zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, na vybudování luxusního resortu na neobydleném ostrově Sazan. Projekt získal status strategické investice, informoval server Balkan Insight.
„Plánovaná investice Sazan Island Touristic Resort ve výši 1,4 miliardy eur (asi 35 miliard korun) splňuje kritéria stanovená v právních předpisech o strategických investicích,“ uvádí se v rozhodnutí vlády o udělení statusu. Podle vlády vytvoří tisíc pracovních míst.
Kushner oznámil záměr investovat v Albánii v březnu loňského roku společně s investičními plány v Srbsku. Vyvolalo to otázky, zda jeho podnikání neprofituje z postavení tchána Donalda Trumpa, nyní zvoleného prezidenta USA.
Trump a jeho posedlost Grónskem: Proč se největší ostrov světa stal geopolitickým bojištěm?
Sazan, který se nachází asi 15 kilometrů od města Vlora, je s rozlohou pěti čtverečních kilometrů největším ostrovem Albánie. Je neobydlený a nemá téměř žádnou sladkou vodu.
Po první světové válce zde Itálie kvůli strategické poloze v Otrantském průlivu vybudovala vojenskou základnu. Po její porážce ve druhé světové válce Sazan připadl Albánii, která ostrov rovněž používala pro vojenské účely. Koncem 90. let zde vznikla základna italské finanční stráže, která měla za cíl potlačit tehdy běžné pašování lidí z Albánie do Itálie.
Od roku 2017 je jako součást mořského národního parku Karaburun-Sazan otevřen pro veřejnost a stal se z něj oblíbený cíl pro denní výlety z Vlory. Až do loňského prosince však nominálně zůstával vojenskou základnou.
Vládní rozhodnutí uvádí, že projekt zabere zhruba 562 hektarů, z nichž asi 45 hektarů bude zastavěno. Kushner chce kromě toho zastavět také lokalitu Zvërnec, která spadá do ekologicky cenné chráněné krajinné oblasti kolem laguny Narta.
Albánie, která v posledních letech zažívá překotný rozvoj cestovního ruchu, loni schválila změny zákona o chráněných územích, které umožňují výstavbu hotelů či jiných strategicky důležitých projektů v těchto oblastech. Ekologové v této souvislosti upozorňují na možné negativní dopady na životní prostředí.