Peníze
Lidé napříč profesemi by si přáli přidat. Průměrně o pětinu, zjistil průzkum
Zaměstnanci napříč všemi pozicemi a segmenty by si přáli zvýšení mezd, a to v průměru o 19,4 procenta oproti současným odměnám. Nejlépe jsou na tom pracovníci v IT sektoru, kteří si nejenže přidání přejí, ale zároveň svého cíle velmi často dosáhnou.
redaktor
Na mzdová očekávání lidí v různých profesích se zaměřil nový průzkum kariérního webu StartupJobs. Největší nárůst mezd zaznamenali specialisté v IT nevývojářských oblastech, těm na středních pozicích (tzv. mediorům) mzdy vzrostly meziročně o 26,5 procent na průměrných 81 tisíc korun.
Vyšších mezd se dostalo i seniorním pracovníkům v IT, kteří se mzdami přesahujícími 130 tisíc dosáhli na pomyslný vrchol žebříčku mezd. Junioři v IT rovněž nezůstávají pozadu, jejich mzdy stouply na 52 tisíc korun.
Na opačném pólu se však nacházejí zaměstnanci v administrativě. Seniorní pracovníci zde zaznamenali propad mezd o 14,5 %, přičemž jejich průměrný plat činí 54 tisíc korun. Těm na středních pozicích se mzdy snížily o 11 % na 40 tisíc korun, a junioři si s 34 tisíci korun také nemohou moc vyskakovat.
Vývoj průměrné mzdy - juniorní pracovníci
StartupJobs
Zajímavé údaje přináší i pohled na obchodníky a manažery. Obchodníci na středních pozicích mají nejvyšší očekávání oproti realitě – představují si průměrnou mzdu 82 tisíc korun, zatímco reálně pobírají téměř o pětinu méně. Naproti tomu IT pracovníci vykazují mnohem větší shodu mezi očekáváním a nabízenými platy.
Vývoj průměrné mzdy - seniorní pracovníci
StartupJobs
Mediorní manažeři si meziročně polepšili na 66 tisíc korun, zatímco seniorní manažeři dosahují průměrného platu 121 tisíc korun, což je nárůst o 21 %.
Marketing roste, obchod stagnuje
I marketingové profese zaznamenaly mírné zvýšení mezd – juniorní marketéři vydělávají 42 tisíc korun, mediorní 53 tisíc a senioři 76 tisíc korun, což představuje meziroční růst až o 12 %. Naopak obchodní pozice se nacházejí v útlumu. Junioři si drží průměrnou mzdu 37 tisíc korun, zatímco mediorům mzdy klesly na 48 tisíc korun.
Podle Filipa Mikschika, CEO StartupJobs, zaměstnanci stále častěji reflektují růst životních nákladů, zejména v oblasti bydlení, kde ceny nemovitostí v České republice meziročně vzrostly o 4,1 %. „Zaměstnanci očekávají mzdu, která odpovídá jejich dovednostem i rostoucím nákladům na život. Diverzifikace mzdových trendů zároveň ukazuje, kde je poptávka a kde stagnace,“ uvedl Mikschik.
Z výsledků průzkumu vyplývají velké rozdíly v dynamice jednotlivých odvětví. Zatímco IT a management zůstávají tahouny růstu, administrativa a obchod se potýkají se stagnací a poklesy. Ekonomové jsou, pokud jde o očekávání v roce 2025, spíše při zemi. Objektivních důvodů, proč by se měla příští rok ekonomika vyvíjet pozitivním směrem, totiž příliš není.