Bezpečnostní partnerství mezi třemi anglosaskými zeměmi, jež jsou si historicky blízké – Spojené státy, Spojené království a Austrálie –, se prohlubuje. Kromě spolupráce na výstavbě jaderných ponorek se bude nově jednat o společném vývoji hypersonických zbraní, tedy raket, jež jsou tak rychlé, že je současné protiraketové systémy těžko detekují.
Technicky se jedná o rychlost přesahující pětinásobek rychlosti zvuku, tedy 5 machů. Mohou nést rovněž jaderné hlavice. Kromě raket se trojice zemí shodla i na vývoji obranných systémů proti tomuto druhu zbraní.
Jedná se o snahu zastrašit nebo odradit od válečných choutek dva geopolitické protivníky a kritiky Západu: Rusko, jež mělo použít ve dvou případech hypersonické rakety na Ukrajině, a zejména Čínu, jež loni v srpnu otestovala hypersonickou raketu, která nepozorovaně obletěla celou planetu. Teoreticky by mohla takto vybavená raketa s jadernou hlavicí zasáhnout jakýkoli cíl na Zemi.
Svobodný Pacifik
Prohloubení partnerství AUKUS ukazuje, že jeho členové berou velmi vážně čínské vojenské ambice v době, kdy probíhá válka v Evropě. Lídři těchto zemí – Joe Biden, Boris Johnson a Scott Morrison – hovoří o společném závazku otevřeného a svobodného indo-pacifického regionu, což je fakticky rozsáhlá část světa od západního pobřeží Ameriky až po východní pobřeží Afriky.
Signatáři dohody chtějí kromě vývoje hypersonických zbraní spolupracovat i na schopnostech vést elektronický boj, sdílení informací, vývoji umělé inteligence, kvantových počítačů a vojenských kapacit pod mořem, tedy na výstavbě jaderných ponorek. Zapojeni mají být i další spojenci těchto zemí.
Dee Dee Martinezová z americké protiraketové agentury, jež je součástí Pentagonu, oznámila, že Američané chtějí příští rok vypustit dva prototypy hypersonických a balistických vesmírných senzorů, jež dokážou ve vesmíru detekovat nepřátelské hypersonické střely.
Americký Kongres už varoval, že Čína i Rusko mohou nasadit hypersonické rakety, které mohou nést jaderné hlavice. A totéž tvrdí i severokorejský režim Kim Čong-una, který dlouhodobě straší své sousedy jaderným arzenálem navzdory sankcím OSN.
Že jsou obavy západních zemí oprávněné, dokazuje to, že čínský velvyslanec při OSN Čang Ťün vyjádřil po oznámení prohloubení spolupráce znepokojení a varoval, že tyto státy zvyšují ve zbytku světa napětí a mohou způsobit krizi, jaká nyní panuje na Ukrajině. Loni přitom Čína odmítla, že by prováděla test hypersonické zbraně, podle Pekingu šlo o „rutinní experiment s kosmickou lodí“.
Američané už testují
Američtí vojenští představitelé připouštějí, že během března testovali svou hypersonickou zbraň, ale nechtějí zveřejňovat podrobnosti, aby zbytečně nedráždili Rusko, které napadlo Ukrajinu a vyhrožuje konfliktem i Západu.
Šéfové tří anglofonních zemí rovněž oznámili, že byl učiněn pokrok v tom, aby měla Austrálie co nejdříve k dispozici vlastní jaderné ponorky. Canberra také uvedla, že má vlastní program vývoje hypersonických raket.
Charles Edel z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia zdůraznil, že nové závazky ve spolupráci jsou významným důkazem toho, že partnerství funguje i v praxi a rozšiřuje možnosti obrany těchto zemí.
Poradce pro národní bezpečnost Spojeného království Stephen Lovegrove dodal, že ve světle ruské agrese na Ukrajině je spolupráce s Američany i Australany důležitější než jindy pro ochranu demokracie a mezinárodního práva po celém světě.
Britská protiválečná aktivistka Kate Hudsonová, jež vede organizaci Campaign for Nuclear Disarmament a požaduje jaderné odzbrojení, se naopak obává, že nová spolupráce na vývoji hypersonických zbraní povede na celém světě k dalšímu zbrojení a zvýší riziko jaderného konfliktu, jež je nejvyšší za poslední dekády.