Hrot24.cz
Vadí vám stres v práci? Tady je 13 tipů, jak ho překonat

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Vadí vám stres v práci? Tady je 13 tipů, jak ho překonat

Známe to všichni. Stres v pracovním prostředí je v dnešní době nevyhnutelnou součástí života mnoha lidí.

Nejde jen o občasné napětí před důležitým úkolem, ale spíše o každodenní výzvy, vysoká očekávání od nadřízených, nedostatek času a neustálý tlak na výkon, který může vyvolat chronický stres. Tyto faktory mohou mít negativní dopad na různé aspekty našeho života. Proto je důležité umět požádat o pomoc a aktivně pracovat na zvládání stresu.

Někdy je obtížné rozeznat, zda se skutečně jedná o chronický stres, který vyžaduje pozornost. Pokud jste dlouhodobě vystaveni vysokému stresu, může to negativně ovlivnit vaše zdraví a vyústit až v depresi, úzkosti nebo dokonce v syndrom vyhoření.

Známky přílišného pracovního vypětí se mohou projevovat různými způsoby. Nízká energie nebo únava mohou být prvním signálem stresu, který ovlivňuje schopnost efektivně fungovat. Bolesti hlavy jsou také často spojovány se stresem. Nespavost může být dalším důsledkem, který narušuje spánkový cyklus.

Změny v chuti k jídlu mohou zahrnovat nechuť nebo přejídání. Zažívací problémy, jako jsou žaludeční křeče a nevolnost, jsou běžné při zvýšeném stresu a úzkosti. Zrychlený srdeční tep je také vcelku běžný, stejně jako pocení.

Ztráta sexuální touhy může být důsledkem emocionálního vypětí a vyčerpání. Zvýšená náchylnost k častým onemocněním je často spojena s oslabeným imunitním systémem, který může být ovlivněn také dlouhodobým stresem. 

Pokud si uvědomujete, že trpíte některými z těchto příznaků a toužíte se jich zbavit, existuje možnost naučit se efektivně zvládat pracovní stres, i když není možné mu úplně uniknout.

Zapisujte si své pocity

Pokud si uvědomíte, co vás nejvíce stresuje, je to první krok k úspěchu. Zaznamenávejte si všechny faktory, které vám způsobují nepříjemné pocity. Zapisování vašich pocitů vám pomůže zjistit, jaké jsou největší spouštěče stresu. Může se jednat o lidi, místa či události, které ve vás vyvolávají neklid a úzkosti. Uvědomte si, jaký byl váš pocit, jak jste reagovali a jak byste se mohli vyhnout podobným situacím.

Dopřejte si čas pro sebe

Někdy stačí si jen udělat čas sami na sebe, obzvlášť pokud máte hektickou práci. Poslechněte si oblíbenou hudbu, přečtěte si ve volné chvíli knihu. Dělejte zkrátka to, co vás baví a dokáže vás to hodit do klidu. Vytvoření prostoru pro sebe během pauzy je klíčové pro udržení duševní pohody. Třeba díky tomu budete i produktivnější a zlepší se tak váš výkon v práci, což ocení nejen váš nadřízený, ale i vy.

Lépe si organizujte čas

Když si pečlivě naplánujete svůj týden a zaznamenáte si všechny úkoly, pomůže vám to snížit stres. Díky jasnému přehledu se nemusíte trápit tím, co jste zapomněli udělat a zda všechno stíháte včas. A pokud si stanovíte konkrétní časové plány pro své povinnosti, předejdete tím také prokrastinaci, která může být velkým zabijákem času.

Oddělte svůj pracovní život od osobního

Je klíčové oddělit pracovní a osobní život a stanovit si jasné hranice. Být neustále dostupní na telefonu není prospěšné. Pokud si nastavíte pevné hranice mezi pracovními povinnostmi a časem pro sebe, vyhnete se tak stresu a vyčerpání.

Snažte se myslet více pozitivně

Je naprosto běžné, že pokud jste ve stresu již delší dobu, nedokážete myslet pozitivně, ale spíše se uchylujete k negativním myšlenkám. To je potřeba změnit, jelikož to, nad čím přemýšlíte, se může stát skutečností. Myslet pozitivně je tedy v tomto případě to nejlepší, co můžete udělat. Například, když vás ráno šéf nepozdraví, nemusí to nutně znamenat, že jste udělali něco špatně. Mohl se jen špatně vyspat. Vypusťte tedy tyto myšlenky z hlavy.

Mějte kolem sebe své nejbližší

Mít kolem sebe ty, které máte rádi, je ta největší výhra. Jsou to právě oni, kdo vám může pomoct zvládnout stres pouze tím, že jsou s vámi. Ale nejen to, mohou vám také ulehčit v obtížných situacích, pokud musíte být například v práci déle a nemá se kdo postarat o vaše děti.

Více o sebe pečujte

Nedopusťte, aby vás práce zbavila běžných lidských potřeb, jako je kvalitní spánek a jídlo. Připravte si tedy něco dobrého a pořádně se vyspěte. Navíc si můžete ve svém volném čase dopřát třeba masáž nebo wellness, což bude pro váš odpočinek to nejlepší.

Relaxujte

Využijte meditaci nebo dechová cvičení jako prostředek ke snížení stresu a úzkosti. Každý den se zaměřte na přítomný okamžik a dopřejte si krátkou procházku nebo cokoli jiného, co vás dokáže uklidnit.

Vyhněte se pomluvám

Neshody na pracovišti ve vás mohou také vyvolat stres, proto se vyhýbejte pomluvám a neshodám. A pokud víte, že máte v okolí někoho, kdo drby vyloženě vyhledává, zkuste s ním trávit co nejméně času, nebo se snažte najít jiné téma ke komunikaci.

Nesnažte se být ve všem perfektní

Pokud chcete být ve všem perfektní, například se zdržíte déle v práci kvůli dokonalé prezentaci, není to dobré pro vaše zdraví. I když perfekcionismus může mít své výhody, v některých situacích je vhodné se ho zbavit. Nadměrný perfekcionismus totiž může vést až k syndromu vyhoření.

Odjeďte na dovolenou

Nejlepší, co můžete pro sebe udělat, je vypnout. Nejenže si odpočinete od každodenních povinností, ale také načerpáte energii a vytvoříte si nové zážitky. Ideální je týdenní dovolená někde u moře, ale bohatě postačí í jednodenní výlet do přírody nebo do jiného města.

Zajděte za svým nadřízeným

Pokud dlouhodobě pociťujete, že vás stres ovládá, je důležité svěřit se svému nadřízenému. Ten vám může pomoci najít řešení, jak se stresu vyhnout. Například vám může rozdělit úkoly nebo najít jiné způsoby, jak vám ulehčit práci. Obzvlášť pokud máte se svým šéfem dobré vztahy, budete se hned cítit lépe.

Vyhledejte pomoc

A nakonec to nejdůležitější. Pokud již zvládání stresu není možné a žádná z předchozích rad nepomohla, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Nemusíte mít zrovna vážné duševní problémy, abyste se obrátili na terapeuta. To jde kdykoli. Profesionál vás vyslechne a pomůže vám najít způsoby, jak situaci zvládnout.