Miroslav Zámečník

Tartufi di Bohemia aneb Blues na konci léta

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník

hlavní analytik

Ten konec srpna jsme si prohodili s Islandem. Zatímco ostrov na dohled severního polárního kruhu úpí pod teplotami, jaké by slušely střední Evropě, my si užíváme letní reykjavické pohody a podle meteorologů tato nadějná perspektiva vydrží. Jestli je tady něco přehřáté, pak poptávka po bytech a ceny stavebních materiálů i prací, což v profilovém tématu Hrotu z různých úhlů rozebíráme. Cokoli související s výstavbou podražilo, ještě relativně nejméně tradiční cihly, ale stavební prvky ze dřeva, kovů i plastové výrobky šly nahoru skokově. Nikdo neví, na jak dlouho, byť všichni doufají, že jde o přechodný „covidový“ fenomén. Jenomže než se tak stane a inflační vlna opadne, je v podstatě nemožné sestavovat pevné rozpočty staveb a nabízet na trhu byty za konečnou cenu. Případný další vzestup cen vstupů by seškrtal buď marže developerů, nebo stavařů, podle toho, kdo fixní závazek přijme, což se nikomu nechce. Přenést je na koncového zákazníka, byť tím nejtransparentnějším způsobem - otevřenou účetní knihou - také nejde.

Palčivě pociťovaný nedostatek bytů za dostupné ceny (měřeno příjmy) teprve nemá jednoduché řešení, což neznamená, že jej voličům politické strany a hnutí před volbami nemohou nabízet. V Hrotu jsme zkusili udělat průnik množin různými nápady v jejich programech a - jaké to překvapení - nic kloudného z toho nevychází.

Co vzejde z cenzury čínského popu v tamních nespočetných karaoke barech, tak aby „povzbuzovaly zdravé a povznášející písně“, netuším, ale představa, že se k mikrofonu hrne někdo, kdo si vystřihne tu nejzdravější píseň „Východ je rudý“, je k popukání.

Povzbudivější zprávou je, že z podhoubí u nově vysazených lísek, habrů a dubů nedaleko Prahy mohou za pár let růst lanýže. Tedy pokud se vydaří experiment s obnovením jejich pěstování v Česku, o kterém v reportáži Hrotu píšeme. Lanýže se vyskytují včetně jedlých druhů i na našem území, ba i přímo v hlavním městě, ale jsou přísně chráněny. Legislativa povolující jejich komerční pěstování a následný „lov“ (ultradrahá podzemní delikatesa se totiž nesbírá) bude doufejme přijata za dva roky, do té doby snad na nějaké první novodobé plantáži vyrostou.

Inovací není nikdy dost. Někdy jde o ptákoviny, jimž se člověk uchechtne, jindy o velmi užitečné věci, například o využití nanovláken pro dokonalé vyčištění vody v uzavřeném koloběhu. V Hrotu popisujeme příklady z obou stran.

V profilovém rozhovoru říká mladý ředitel Jindřich Krausz, co je nového v Grandhotelu Pupp. Třeba rozhodnutí zlevnit espresso je vyloženě chvalitebné. Jen aby to vydrželo.

Vydrží spojenectví Zeman-Babiš? Prezident minulý týden předvedl, že když si něco usmyslí, jde za svým cílem a nějakými logickými zdůvodněními a legislativními detaily se nezatěžuje. Roztržka mezi premiérem a prezidentem, kdy jedna a tatáž schůzka, která proběhla na čtyři, nebo na šest očí, něco se tam slíbilo, nebo neslíbilo, byla v mnoha komentářích interpretována jako fatální. Náš spolupracovník, politolog Ladislav Mrklas, to vidí o dost jinak - vychází z toho, že oba pánové se nemilují, ale potřebují. It’s not personal, it’s business.

Vzpomeňte na klasiku a trpělivě vyčkávejte, co všechno přijde. I tartufidi Bohemia možná budou, jen ta Fabia Combi nebude.