Hrot24.cz
Svět potřebuje stále více plynu. Projekty LNG ale nabírají zpoždění, hrozí růst cen

Shutterstock.com

Svět potřebuje stále více plynu. Projekty LNG ale nabírají zpoždění, hrozí růst cen

Vlna zájmu o zemní plyn, zejména ve formě LNG, ve světě stoupá. Nové plynárenské projekty se ale dostávají do skluzu. Hrozí tak, že na trhu se zkapalněným plynem dojde k převisu poptávky nad nabídkou, což povede k růstu cen.

František Novák

Rok 2025 měl být zlomem pro trh se zkapalněným zemním plynem (LNG), protože měly vzniknout nové kapacity, které by zásadně zvýšily nabídku fosilního plynu na globálním trhu a pomohly stlačit ceny dolů. Je ale pravděpodobné, že nastane opačný scénář.

Nové projekty terminálů pro LNG od Spojených států až po Mosambik nabírají časový skluz a hrozí, že ceny těkavé komodity porostou, varovala agentura Bloomberg. Přitom už nyní vysoké ceny energií drtí evropské výrobce, naplno se to projevuje v největší ekonomice Evropy, v Německu. Kabinet v Berlíně přiznal, že tento rok místní ekonomika neporoste.

I když měl evropský kontinent poslední dvě topné sezony štěstí, protože bylo zimní období poměrně mírné, letos se v některých oblastech předpovídají nižší teploty. To by znamenalo, že si chudší země nebudou moci dovolit nakoupit dostatek zemního plynu. Evropa se může dostat do situace, kdy bude nucena soutěžit o dodávky LNG s Asií, což by pochopitelně vedlo k růstu cen.

„Globální trh s plynem se snaží vybudovat bezprecedentní množství nových kapacit v krátkém časovém horizontu, to není snadné zvládnout,“ varoval Ira Joseph z Centra pro globální energetickou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Připomenul, že se odkládá dokončení nových terminálů v Texasu, ale také na území Mexika. Západní sankce navíc způsobily, že se zdrželo navyšování exportních kapacit ruského terminálu pro LNG v Arktidě.

Na druhé straně na trh s LNG vstupují noví odběratelé, například Egypt. Očekává se, že poptávka po zkapalněném plynu bude dále narůstat, protože se v řadě zemí odstavují uhelné elektrárny a přechází se na zemní plyn. Analytička z Rabobank Florence Schmitová je přesvědčena, že v příštím roce bude spotřeba zemního plynu ve světě vyšší než letos.

Globální produkce LNG by v roce 2025 měla dosáhnout 580 miliard krychlových metrů, uvedla Mezinárodní agentura pro energii. Je to ale méně o dvacet miliard kubíků než uvedla v předešlé prognóze.

Ceny zemního plynu jsou v Evropě stále zhruba dvojnásobné, že tomu bylo před válkou na Ukrajině. Země EU musí nyní soutěžit s kupci LNG z celého světa. Energetickou surovinu získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu.

Poptávku po energiích zvyšuje také bouřlivý rozvoj umělé inteligence. Její využívání vyžaduje stále výkonnější datová centra, která jsou energeticky náročná. Jen ve Spojených státech by poptávka po energiích mohla do roku 2030 růst o třetinu, v Asii by to mohlo být až o 50 procent.