Hrot24.cz
Socialista Sánchez vzývá zázrak a Španělé půjdou volit o půl roku dřív

Profimedia.cz

Socialista Sánchez vzývá zázrak a Španělé půjdou volit o půl roku dřív

Španělský premiér Pedro Sánchez minimalizuje škody a riskuje. Po výprasku v komunálních volbách posunul ty parlamentní o půl roku dopředu

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Španělská socialistická dělnická strana (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze utrpěla poslední květnovou neděli v místních a regionálních volbách krutou prohru. Španělé volili ve dvanácti ze sedmnácti oblastí (či „autonomních společenství“, zhruba odpovídajících českým krajům). Sánchezovi socialisté vládli v devíti z nich, ale obhájili pouze dvě na severu země; o složení vlád dalších dvou se minulý týden jednalo a ostatních pět převzali opoziční konzervativci z Lidové strany. Ti ovládli kromě osmi společenství (z toho šest nově) i dvě samostatně volící autonomní města, Ceutu a Melillu.

Sánchez zareagoval kontraintuitivně: posunul na 23. července datum voleb parlamentních, které se původně měly konat v prosinci. Pokusil se tak minimalizovat riziko, že si jeho kabinet dalším vládnutím – a nově nesnadnou spoluprací s regionálními vůdci – dále uškodí. Podle listu El País tak chce lidovcům zabránit v získávání dalších bodů a vehnat je do spolupráce s krajně pravicovou stranou Vox, čímž by se u značné části voličů zdiskreditovali.

„Lid rozhodne“

Sám to pochopitelně takto neprezentoval. „Osobně přebírám odpovědnost za výsledky a cítím, že je nutné reagovat. Mnoho premiérů, ačkoli vládli bezchybně, to nedokázalo,“ pochválil se Sánchez sám, když už to neudělali voliči. „Je třeba, aby španělský lid sám objasnil, kdo by měl zemi v této fázi vést. Nejlepší bude, když se Španělé k politickému směřování země vyjádří co nejdříve,“ řekl Sánchez během krátkého televizního vystoupení ještě v neděli večer. Mimořádné zasedání kabinetu jeho rozhodnutí o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných všeobecných voleb potvrdilo.

Ještě dva týdny před volbami to přitom vypadalo, že Sánchezova strana může v komunálních a regionálních volbách dopadnout podstatně lépe. Premiérovi se povedlo na začátek předvolební kampaně načasovat setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. Mluvili o strategických otázkách od války na Ukrajině po obchod a imigraci, pročež Sánchez vypadal důležitě. Tak o tom rovněž psaly noviny. „Setkání se také náhodou shoduje se začátkem kampaně pro místní a regionální volby ve Španělsku, což je skutečnost, která pomůže vůdci PSOE (Španělské socialistické dělnické strany) zviditelnit se před hlasováním 28. května,“ napsal deník El Mundo.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 1:59:07 AM CET

Daniel Deyl

Španělská vláda usilovala o setkání tváří v tvář s Bidenem dva a půl roku. To jediné, co se Sánchezovi zprvu podařilo, bylo pár sekund rozhovoru v roce 2021 na summitu NATO v Bruselu (což vyvolalo posměch opozice). O něco lepší to bylo při Bidenově návštěvě Madridu v rámci summitu NATO loni v červnu; o dalšího půl roku později vedli oba muži před kamerami dlouhý rozhovor na neformálním setkání během summitu G20 v Indonésii.

Hra na obě strany

Sánchez vztahu s Washingtonem přizpůsobil některá zásadní mezinárodní rozhodnutí. K těm důležitým patřila změna postoje k Západní Sahaře. Američané tlačili na vylepšení vztahů Madridu s Marokem, klíčovou zemí v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví; Sánchez jim vyšel vstříc a dlouhotrvající konflikt s Maročany ohledně někdejší španělské kolonie (v Africe jediné) nechal spát.

Především však španělská vláda podporuje postoj NATO k válce na Ukrajině. Její šéf nedávno navštívil čínského vůdce Si Ťin-pchinga v Pekingu a svůj dojem z tohoto setkání tlumočil Bidenovi. Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares ve Washingtonu řekl, že Španělsko hledá ve vztahu s Pekingem „evropskou cestu“, ale Sánchez Bidena ujistil, že ve věci Ukrajiny jsou obě země zajedno.

Před cestou do Pekingu byl premiér v Kyjevě, aby vyjádřil svou podporu prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Po návratu do Madridu se zase setkal s brazilským prezidentem Lulou da Silvou, který má v úmyslu hledat „alternativní cestu k míru“ po linii odlišné od cesty USA a EU. Ve Washingtonu o ničem takovém řeč celkem logicky nebyla.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 1:59:07 AM CET

Daniel Deyl

V La Moncloa, sídle španělské vlády, tak mohl vzniknout dojem, že se ze Španělska stal relevantní mezinárodní hráč. Jak se však ukázalo, na voliče Sánchezova washingtonská mise žádný velký dojem neudělala. Možná i proto premiér obětoval další mezinárodní trumf, jejž mu přihrála náhoda: na jeho zemi připadá od července do prosince rotující předsednictví Evropské unii. Podle komentáře agentury Bloomberg madridská vláda hodně spoléhala na to, že se na evropské scéně před volbami ukáže v nejlepším světle; tváří v tvář krizi však Sánchez zvolil jinak.

Premiérův krok je nepochybně politicky riskantní. Sánchez si však během své politické dráhy na riskantní rozhodnutí zvykl. V roce 2019 – v době, kdy vládl jen pár měsíců poté, co v červenci 2018 prošel úspěšný návrh na vyslovení nedůvěry tehdejšímu lidoveckému premiérovi Marianu Rajoyovi – se rozhodl pro podobně riskantní volební postup. Tehdy mu to vyšlo – jeho strana v parlamentu posílila o 38 křesel. Povedlo se mu masově mobilizovat španělskou levici tváří v tvář hrozbě, kterou představovala nová ostře protiimigrační strana Vox. Ta upoutala pozornost v prosinci 2018, kdy v regionálních volbách získala dvanáct křesel a místo ve vládě Andalusie.

Risk a zázrak

Otázka je, jestli se Sánchezovi může povést dvakrát vstoupit do téže řeky. I dnes spoléhá na to, že jeho voliče možnost vítězství pravice znovu vybudí natolik, aby přišli k letním volbám v dostatečném počtu. „Je to neočekávané,“ citoval deník El País Ignacia Jurada, politologa z madridské Univerzity Carlose III. „Sánchez se snaží vzestup lidovců netradičním způsobem co nejdříve zadusit.“

Může být pozdě. Volby předminulou neděli zaznamenaly ve Španělsku velký posun doprava a z lidovců se rázem stala hlavní politická síla v zemi. V komunálním hlasování získali 31,5 procenta hlasů proti 28,2 procenta pro socialisty. Pro vládní stranu to znamená pokles o 1,2 procentního bodu, což samo o sobě není kdovíjak tragické. Opoziční lidovci však zaznamenali téměř devítibodový vzestup, když se částečně přiživili i na kolapsu centristické strany Ciudadanos (viz box). Jestli se budou muset při sestavování krajských vlád spoléhat na podporu Voxu, se teprve uvidí. Dosud je jejich postoj odmítavý: „Vox pro nás není volbou,“ nechal se slyšet jejich předseda Alberto Núñez Feijóo, senátor a někdejší šéf galicijské vlády.

Výsledky regionálních a místních voleb ukazují, že před španělským premiérem stojí nejtěžší úkol kariéry. El País k tomu ironicky podotkl, že aby Sánchez zastavil konzervativní vlnu, která se v různých evropských zemích již vzedmula a zase opadla, potřeboval by zázrak. Zatímco lidovečtí voliči jsou vesměs věřící, mezi Sánchezovými progresivisty převládají ateisté. A u nich víra v zázraky nepatří k běžnému mentálnímu vybavení. 

Co se stalo s Občany

O straně Ciudadanos (Občané) se mluvilo jako o centristické, ačkoli přesnější by bylo říci, že její pravolevé ukotvení v žádné běžné podobě neexistuje. Na pravou stranu spektra ji řadil jediný výrazný ideologický prvek, jímž byl odpor vůči snahám mnohých Katalán ců o získání samostatnosti jejich autonomního společenství. V roce 2006 (rok po svém vzniku) získali Občané v katalánských volbách 27 procent a stali se v barcelonském parlamentu nejsilnější stranou. Byli však obklopeni separatisty, pročež se vlády nikdy neujali. Když pozornost upřená na Katalánce v celém Španělsku opadla, zmizeli i Ciudadanos. Jejich poslední akcí byl neúspěšný pokus o svržení vlády v Murcii (jíž byli sami součástí) v roce 2019. Poté stranu většina osobností opustila; do letošních voleb se Občané rozhodli ani nestavět kandidátku.

Související články