Hrot24.cz
Rušíme šéfy. Brněnský Y Soft zkouší „bezmanažerský“ systém

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Rušíme šéfy. Brněnský Y Soft zkouší „bezmanažerský“ systém

Majitel společnosti Y Soft zjistil, že zaměstnanci v jeho firmě pracují bez manažerů lépe než s nimi. V „bezmanažerském“ systému funguje už šedesát procent firmy.

Jan Němec

Jan Němec

redaktor

Kanceláře v administrativní budově na Pankráci, kde má pražskou adresu původem brněnská společnost Y Soft, se během pandemie vyprázdnily a velký provoz tu nepanuje ani teď, kdy covid většina lidí pustila ze zřetele. „Sám vidíte, že tu skoro nikdo není. A v Brně to vypadá podobně,“ říká v rozhovoru pro týdeník Hrot zakladatel a majitel firmy Václav Muchna. Firma se podle něj naučila fungovat „na dálku“ tak dobře, že pravidelná docházka už není potřeba.

Do značné míry tomu pomohli roboti. Y Soft je shodou okolností začal vyvíjet už před pandemií, během ní ale dokázali v kancelářích a laboratořích nahradit zaměstnance, kteří byli kvůli vládním nařízením zavření doma. Do budoucna mají v podnikání Y Softu hrát větší roli: vydělávat by měli stejně jako dosud dominantní byznys s tiskárnami a softwarem pro ně.

Horší škody než lockdowny podle Václava Muchny přineslo Y Softu během pandemie přetrhání dodavatelských řetězců. „Jsme závislí na dodávkách tiskáren, ale ty nebyly. Ani papír, nebylo nic. Teď se to začíná zlepšovat, ale dva roky jsme byli v situaci, kdy jsme měli objednávky, které jsme nebyli schopni vyřídit, protože jsme čekali na tiskárny,“ vysvětluje majitel Y Softu.

Vyřídit nahromaděné zakázky tak prý může firmě pomoci jedině recese. Ta srazí poptávku a pomůže vrátit logistické řetězce do normálního stavu. Nevyhne se samozřejmě ani Y Softu, přijde prý ale později. 

„Recese nás zasáhne třeba s půlročním zpožděním. Myslím si, že to je taky důvod, proč pořád nevidíme recesi na ekonomických datech. Protože firem, jako jsme my, které mají obrovský objem nevyřízených objednávek, je spousta. To může ekonomiku jedno nebo dvě čtvrtletí držet. Ale až tyto zakázky dodáme, tak nás to zasáhne naplno,“ předpovídá Václav Muchna.

Kromě toho je ale někdejší brněnský startup zajímavý ještě jednou věcí. Experimentuje s novým uspořádáním ve firmě, která by se prý mohla obejít téměř bez vedoucích. Jako první oddělení bez manažerů funguje výzkum a vývoj, letos v létě se přidala také sekce prodeje a zákaznické podpory. „Už teď u nás pracuje šedesát procent zaměstnanců v bezmanažerském systému,“ říká Václav Muchna.