Putinovi slabý rubl vyhovuje. Lépe naplní rozpočet

Shutterstock.com

Analýza

Putinovi slabý rubl vyhovuje. Lépe naplní rozpočet

Ruská měna nebyla tak slabá vůči americkému dolaru od prvních týdnů ruské invaze na Ukrajinu. Důvodem jsou nové americké sankce na Gazprombank, která je zásadním kanálem Kremlu pro platby za ropu a plyn. Putinovi slabý rubl ale vyhovuje.

František Novák

Poprvé od března 2022 se v minulých dnech prodával jeden americký dolar za více než 113 rublů. Tlak na ruskou měnu sílí v souvislosti s tím, že Kremlu vysychá jeden z posledních oficiálních kanálů pro platby za ropu a zemní plyn od zahraničních zákazníků. Rubl ale oslabuje i vůči čínskému jüanu.

Američané rozšířili sankce i na ruskou banku Gazprombank, která právě platby za fosilní zdroje zprostředkovávala. Mezinárodní platby jsou pro ruské podniky stále větším problémem, konstatovala ruská centrální banka. Ve svém důsledku to znamená, že se obchodní bilance země bude zhoršovat a vytváří to stále větší tlak na ruskou měnu. „Potřebujeme najít alternativní platební metody,“ zdůraznil Alexander Potavin, analytik moskevské finanční skupiny Finam.

Vývoj kurzu amerického dolaru k rublu za posledních pět let

Shutterstock.com

Gazprombank hrála klíčovou roli při zprostředkování většiny plateb za prodej ruského zemního plynu do zahraničí. Proto trhy předpokládají, že se příjmy Kremlu za fosilní komoditu propadnou.

Na druhou stranu slabý rubl vládě Vladimira Putina vyhovuje, protože bude moci lépe naplnit – alespoň na papíře – ruskou státní kasu. S tím, jak se zvyšují ruské výdaje na zbrojení a obranu, rostou rozpočtové schodky v rublech.

Přitom rozpočtové příjmy jsou asi z poloviny tvořeny prodejem komodit v cizích měnách.

„Potřebují slabší rubl, aby naplnili státní rozpočet kvůli obrovským výdajům na obranu,“ potvrdil Potavin. Změna směnného kurzu k dolaru o jediný rubl znamená, že se roční příjmy z ropy a plynu zvýší o 100 miliard rublů (21,6 miliardy korun). Že si ruská vláda nedělá velké starosti s oslabováním rublu, dokládá také vyjádření ministra financí. „Neříkám, jestli je kurz dobrý nebo špatný. Jen říkám, že současný směnný kurz velmi napomáhá exportu,“ prohlásil ministr Anton Siluanov.

Proto se neočekává, že bude chtít ruská centrální banka intervenovat ve prospěch ruské měny. Oslabování rublu každopádně povede k většímu tlaku na inflaci, kterou se ale centrální bankéřka Elvira Nabiullinová snaží udržet na uzdě zvyšováním základní úrokové sazby, která je na historickém maximu ve výši 21 procent. Vysoké náklady na poskytování úvěrů se ale nelíbí ruským firmám, včetně zbrojního sektoru.