Kremelský projev
Putin lakuje ruskou ekonomiku na růžovo: Všechno bude v pořádku, slíbil Rusům
Ruský prezident v novoročním projevu zdůraznil, že „vše“ bude v pořádku. Mínil tím ekonomické i vojenské vyhlídky země, kde žije 144 milionů obyvatel.
redaktor
Ruská ekonomika čelí řadě těžkostí na několika frontách. Všechny její sektory trápí nedostatek pracovní síly, běžné Rusy zase znepokojuje značná inflace. Vysoké úrokové sazby, které na rekordní úrovni 21 procent drží centrální banka, drtí podnikový segment. Státní rozpočet vydává na zbrojení a válku na Ukrajině už čtyřicet procent.
Prezident Vladimir Putin ale v televizním projevu zdůraznil, že „všechno bude v pořádku“. Dodal, že ruský národ zůstává silný a svobodný. Nicméně jak připomíná web Business Insider, Putin neřekl nic konkrétního k ekonomickému nebo vojenskému výhledu pro rok 2025. Podle Kyjeva už ve válce, která bude v únoru 2025 trvat tři roky, přišla ruská armáda o téměř 800 tisíc vojáků.
Šéf Kremlu obyvatelům Ruska slíbil, že národ překoná všechny výzvy a pro vedení země zůstává hlavní prioritou zajistit všem občanům blahobyt a svobodu. Vzdal úctu také všem vojákům a velitelům, nicméně bez jakékoliv zmínky o válce na Ukrajině.
Přitom podle amerického think-tanku Institut pro studium války (ISW) jen v roce 2024 přišlo Rusko na Ukrajině o 427 tisíc vojáků (zabití a zranění) a získalo území o rozloze čtyř tisíc kilometrů čtverečních, což odpovídá zhruba rozloze Zlínského kraje.
Ruskou ekonomiku trápí také „útěk“ kapitálu i takzvaný odliv mozků. Podle analýzy společnosti S&P Global se investice kryté soukromým a rizikovým kapitálem propadly mezi roky 2022 a 2023 o 39 procent.
Na konci roku 2023 Putin kritizoval rychlé zvyšování cen potravin a omluvil se za rostoucí ceny vajec. Tentokrát se o negativních jevech v ruské ekonomice nezmínil. Západní ekonomové nicméně varují, že se země dostává do situace terminální fáze Sovětského svazu před jeho rozpadem na konci 80. let minulého století.
Sovětští komunisté také zvyšovali výdaje na zbrojení, spotřebního zboží byl ale nedostatek a ve srovnání se západními produkty bylo nekonkurenceschopné. Ruské ekonomice nyní hrozí, že bude stagnovat. Provládní think-tank CMAKP dokonce varoval, že velkou východní zemi zasáhne stagflace, tedy nebezpečný souběh rostoucí míry inflace doprovázený pomalým ekonomickým růstem a vysokou nezaměstnaností.