Podivné dědictví z Neanderthalu
hlavní analytik
Zprvu to podstatné. Dva texty, které byste v novém vydání týdeníku Hrot rozhodně neměli vynechat. V nejznámějším českém lyžařském středisku ve Špindlerově Mlýně se to mele. Desítky původně státních pozemků změnily majitele, spekulanti chtějí změnit územní plán. Kauzu popisujeme v tématu čísla. Druhým textem je rozhovor s kontroverzní členkou rady ČT Hanou Lipovskou. Jaké jsou její motivace? A proč si vzpomněla na Josefa Mengeleho?
Jestli nějaký byznys v Česku karanténa v pozitivním slova smyslu nakopla, pak je to bez velkého hádání e-commerce. V podstatě ze dne na den se kamenné obchody ocitly bez koruny tržeb, a kdo neměl onlinový prodejní kanál, horko těžko jej stihl narychlo zprovoznit. Příležitost jako hrom, a to si pište, že jej velcí hráči, jako je Mall nebo Alza, koukali využít a nabídli svoji kapacitu malým obchodníkům i výrobcům, kterým se velmi zkomplikoval přístup do klasické distribuční sítě.
Jasně že to není nový nápad, Amazon Jeff a Bezose to dělá léta, stejně tak jako Jack Ma se svojí Alibabou a ohromným e-tržištěm Tao Bao v Číně nebo jeho klony v Indii. Jasně že to není zadarmo, a partneři odevzdávají nezanedbatelné procento své obchodní marže, ale v krizi se ukazuje, že to funguje. Čeští hráči jsou ve srovnání s mezinárodními giganty malými rybkami, ale mají výhodu, že jim ti opravdu velcí na trh zatím nelezou, a tak dostávají čas a prostor zkonsolidovat svoje pozice. Nejen doma, ale mohou se dívat i na příležitosti expanze do sousedních zemí, které jsou na tom obdobně.
Nemusíte být investiční bankéř, abyste věděli, že tohle okénko tržní příležitosti umožňuje hodně rychlý růst. Jednou se dostane do hledáčku investorů, kteří budou ochotni zaplatit velmi pěknou akviziční prémii za to, že tu velmi pracnou konsolidaci malých trhů za ně někdo udělal. Nebo mohou zkusit pořádný vstup na burzu, ten by se ve střední Evropě, vyhládlé po dobrých investičních titulech, opravdu hodil. A správné načasování je v tomto byznysu stejně důležité jako v každém dobrém divadelním kuse, akorát mnohem výnosnější.
Politolog Ladislav Mrklas nám v Hrotu vyzrává v pravidelného přispěvatele, kterého stojí za to číst – jeho kousek o poněkud kocourkovském přístupu k organizaci voleb v časech koronaviru není výjimkou.
Pokud máte pocit, že od uhlí je Česko odstavováno pod velkým tlakem, podívejte se na to, jak rychle mizí z energetického mixu jinde v Evropě, ale i ve světě. A platí to i pro země, které na něm dlouhá léta závisely srovnatelně. Loni jsem projel Británii od Doveru po Inverness a na takovém severovýchodu Anglie lemují uhelné elektrárny horizont – z žádné se už nekouří. V Česku ještě nekončíme, ale už to také není v nedohlednu. Ceny elektřiny v Česku jsou přitom v mezinárodním srovnání spíše vyšší a pro nejprůmyslovější zemi v Evropě to je ostře sledovaný nákladový faktor. Tak uvidíme.
Přečtěte si také reportáž Hrotu, jak vypadá turistická sezona v Řecku, zemi, kam je cesta letos kvůli koronaviru výrazně komplikovanější.
A na závěr, až bude trocha volna, si dejte pochopitelně esej, tentokrát o tom, jaké zvláštní predispozice nám přenechali v genetické výbavě neandertálci. Nebo se tím dá začít, evolučně vzato je to tak koneckonců správně.