Archiv
Na soláry s Raiffeisenbank
Banka nabízí úvěr na financování fotovoltaiky se státní dotací ve výši 35 % ceny projektu
Raiffeisenbank nabízí úvěr na nákup fotovoltaické elektrárny (FVE) a souvisejících technologií jako energetického řešení pro firmy s cílem zvýšení jejich energetické samostatnosti a bezpečnosti za současného snížení nákladů na energie.
Banka nabízí řešení financování, projektu i výstavby v rámci jednoho balíčku. Financovat lze až 100 % investice, a to do výše 25 milionů korun, přičemž až 35 % ceny projektu může pokrýt státní dotace. Nejvyšší možná splatnost úvěru je 15 let.
Kromě vlastního financování fotovoltaické elektrárny je banka schopna pomoci i s žádostí o dotaci a s dodávkou celého řešení, a to včetně jednotlivých administrativních kroků a pojištění. Díky vybudovaným partnerstvím navíc služba funguje modulárně, tedy dle skutečných potřeb klienta, protože jednotlivé služby na sobě nejsou závislé.
Do financování zahrnuje banka nejen vlastní FVE, ale také případné stavební úpravy. V rámci úvěru financuje zároveň související technologie, jako jsou tepelná čerpadla, baterie a další. Financování navíc není vázáno na podmínku dotace, její získání podporuje ekonomickou návratnost.
„Financujeme všechny druhy fotovoltaických elektráren a v rámci úvěru umíme navrhnout i jejich komplexnější řešení v areálu dané firmy, tedy na zemi, na střeše, jiných objektech nebo například na přístřešcích na parkovištích atp.,“ říká Václav Štětina, ředitel firemního obchodu Raiffeisenbank. V rámci produktu nabízí banka i možnost pojištění pro případ nižšího slunečního svitu od pojišťovny Uniqa a podporuje diverzifikaci energetického mixu ČR a energetickou nezávislost.
Orientační příklad (nezohledňuje typ střechy, osvit atd.)
Výkon FVE se vyjadřuje v kWp, přičemž jeden kWp instalovaného výkonu zabere zhruba 6–7 m2 střechy. Na střechu o velikosti 1000 m2 se běžně instaluje FVE o výkonu 150 kWp, a vyrobí tedy ročně cca 150 MWh energie. Průměrná cena 1 MWh v loňském roce byla cca 5000 Kč, takže elektrárna za rok vyrobí elektřinu za cca 700 tisíc korun. Náklady na instalaci 150kWp elektrárny bez baterie jsou cca 3,4 milionu korun, z čehož 1,2 milionu pokryje dotace (35 %). Návratnost tedy dosahuje cca 5 let (bez dotace).
Raiffeisenbank pomáhá s podnikáním rodinným firmám
Na konci roku 2021 se Raiffeisenbank stala strategickým partnerem Asociace rodinných firem
Banka se chce ještě více zaměřit na segment rodinných firem, které mají tradici a jsou dlouhodobě prověřeny trhem, a chce jim pomáhat v rozvoji jejich podnikání.
Partnerství probíhá nejen v oblasti marketingu a prezentace banky a asociace v rámci tohoto segmentu trhu, ale součástí spolupráce je rovněž snaha o podporu a propagaci rodinných firem veřejnosti. Ty jsou pro banku atraktivním segmentem trhu. Podle dostupných statistických dat generují české rodinné firmy odhadem 40 % HDP, zatímco ve světě je to až 80 %. Záměrem Raiffeisenbank je být těmto firmám partnerem na cestě k realizaci jejich cílů.
„V posledních letech dochází ke změnám, které výrazně ovlivňují podnikání rodinných firem. V krátkodobém horizontu se podnikatelé museli velmi rychle přizpůsobit situaci způsobené koronavirovou pandemií, v dlouhodobém pak řeší například otázky spojené s generační obměnou. Podnikatelé, kteří s podnikáním začali po roce 1989, hledají své nástupce, a to buď v rodině, nebo se firmu snaží prodat. A právě v těchto situacích přichází na řadu odborné poradenství, které jim umíme nabídnout,“ říká Václav Štětina, ředitel korporátního bankovnictví Raiffeisenbank.
Tým firemních a investičních bankéřů české Raiffeisenbank se zaměřuje jak na segment malých a středních společností s kapitalizací v rozsahu od 50 milionů do 1,5 miliardy korun, tak na transakce v segmentu velkých společností s kapitalizací nad 1,5 miliardy korun. Díky úzké spolupráci s mateřskou bankou Raiffeisen Bank International je poradenství poskytováno klientům v rámci celého CEE regionu.