Hrot24.cz
Moskva zatajuje informace související s táním Arktidy, stěžuje si NATO

foto Shutterstock.com

Moskva zatajuje informace související s táním Arktidy, stěžuje si NATO

Klíčová data, která jsou nutná pro modelování rozsahu a dopadů klimatických změn v arktické oblasti, ruská strana zadržuje, vadí představitelům Severoatlantické aliance.

František Novák

Zadržují některé důležité informace, které jsou potřebné pro zpravodajství o klimatu, postěžoval si na adresu Moskvy vysoký představitel Severoatlantické aliance. Rusko totiž od roku 2022, kdy napadlo Ukrajinu, přestalo se Západem sdílet data týkající se klimatických změn v arktické oblasti. Přitom se jedná o region, který se na Zemi nejrychleji otepluje, varují klimatologové.

Podle odborníků z NATO jde o součást dezinformační kampaně, kterou Kreml vede proti celé západní společnosti. „Bez těchto informací nebude modelování klimatu tak efektivní, jak by mohlo být. Právě toto modelování tvoří základ pro politické rozhodování,“ vysvětlil pro Financial Times nejmenovaný alianční úředník. Dodal, že Rusko hraje se Západem v tomto směru „ošklivou hru“.

Rusko je totiž závislé na příjmech z exportu a prodeje fosilních surovin. Také proto bagatelizuje dopady globálních změn klimatu. Moskvě se nehodí ani snahy o rychlou dekarbonizaci globální ekonomiky. Podle největší vojenské aliance světa Kreml vede dezinformační válku proti výhodám odklonu od fosilních paliv.

Navíc zvyšování teploty v celé Arktidě přináší Rusku výhodu v tom, že otevírá možnosti pro ruskou námořní flotilu a zpřístupnění severní mořské cesty pro globální obchod. „Tání v Arktidě přinese alianci nové příležitosti, ale také zranitelnost, pokud zůstane bez kontroly,“ varovalo NATO ve své zprávě v červenci.

Všechny státy světa přitom běžně dodávají údaje o počasí a klimatu různým mezinárodním institucím, jako je Světová meteorologická organizace. Vědci pak tyto údaje používají pro sestavování zpráv pro klimatický panel OSN, který je pověřen pečlivou analýzou globálního oteplování.

Arktida byla až dosud popisována jako lednička Země, v posledních letech se ale otepluje nejméně třikrát rychleji, než je celosvětový roční průměr. Odborníci se navíc obávají, že rychlé oteplování povede k tání permafrostu a úniku metanu do okolní atmosféry, což dále zrychlí celý proces klimatických změn, jež se například projevují rozsáhlými požáry lesů v arktické oblasti.

Také šéfka Světové meteorologické organizace Andrea Celeste Saulová potvrdila, že Rusko s organizací OSN nesdílí veškerá data, jak tomu bylo před začátkem války na Ukrajině. „Snažíme se předat zprávu, že jde o globální, nikoli o individuální výhody. Ale všichni víme, že sdílení dat je citlivé,“ řekla opatrně na adresu Rusů.

Zástupci západních zemí už delší dobu obviňují ruské představitele, že v mezinárodních organizacích blokují jednání o tématu postupného vyřazování fosilních paliv.