Hrot24.cz
Metrostav se chystá na rtuť

Tomáš Turek týdeník Hrot

Metrostav se chystá na rtuť

Vlna ekologizace elektráren by mohla mít překvapivého vítěze: stavební gigant Metrostav.

Jan Brož

Jan Brož

redaktor

Jen něco málo přes rok zbývá do doby, kdy začnou platit přísnější evropské limity na zplodiny vypouštěné do ovzduší. Především na toxickou rtuť, která roky nikoho příliš nevzrušovala. České elektrárenské společnosti to bude stát miliardy a nejvíc na tom podle všeho vydělá firma, u které by to málokdo čekal – stavitel tunelů a dálnic Metrostav.

O nové povinnosti – snížení emisí rtuti na maximálně sedm tisícin miligramu na metr krychlový – se ví minimálně od roku 2016, jenže poslední čtyři roky se vlastníci zdrojů učili hodnoty měřit. Až nyní narychlo shánějí dodavatele, kteří by jim potřebnou technologii nainstalovali. Těch je pozoruhodně málo. A jedním z mála vlastníků know-how je Metrostav, respektive jeho dceřiná firma DIZ Bohemia, jež aktuálně dokončuje v mělnické elektrárně ČEZ odsíření kotlů za 1,5 miliardy korun.

Polostátní podnik toho využil a k původní zakázce si dodatečně objednal zachytávání rtuti za 140 milionů. DIZ Bohemia pro tyto účely disponuje technologií Gore, která funguje na stejném principu jako známý funkční materiál Gore Tex. Po dle ČEZ má právě DIZ Bohemia na Gore exkluzivní práva.

Byznys nezastaví ani odsouzení

Metrostav převzal DIZ Bohemii před třemi lety od Martina Klusáčka a nikdy nezastíral, že hlavní motivací pro akvizici byla právě vyhlídka lukrativního trhu ekologizace elektráren nejen v českém, ale i evropském měřítku. Cenu transakce nechce Metrostav komentovat, z údajů ve výroční zprávě však vyplývá, že šlo o 23 milionů korun.

ČEZ zdůrazňuje, že každý kotel je jiný a konečnou volbu vhodných opatření ovlivňuje řada parametrů. Na jiných uhelných zdrojích skupiny se tak mohou ukázat jako lepší úplně jiné technologie. To však nic nemění na tom, že DIZ Bohemia je jednou z mála firem, ne-li jedinou na českém trhu, která má v tuto chvíli s rtutí aspoň nějaké zkušenosti.

Technologii Gore jako jedno z nejnadějnějších řešení zmiňuje i skupina Sev.en Pavla Tykače. Ta vedle vlastní elektrárny Chvaletice bude muset vylepšit i „nejšpinavější českou elektrárnu“ Počerady. Ta zatím Sev.en nepatří, podle dohody s ČEZ ji však získá začátkem roku 2024.

Cestu Metrostavu k lukrativním zakázkám v energetice by nemělo zmařit ani případné pravomocné odsouzení v jedné z kauz kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Krajský soud v Praze totiž letos v lednu vystavil firmě vedle desetimilionové pokuty i tříletou stopku pro účast ve veřejných zakázkách.

Podle advokáta kanceláře Frank Bold Jiřího Vozáka by dceřiné firmy neměly být zákazem dotčeny. „Těmto společnostem v budoucnu nebude nic bránit v účasti v zadávacích řízeních na veřejné zakázky,“ vysvětlil Vozák.

ČEZ žádá o výjimku pro Tykače

Každopádně je jisté, že se nepodaří splnit termín „odrtuťování“. A to ani v Mělníku, kde už úpravy odstartovaly, natož u ostatních zdrojů. Vlastníci elektráren tak sáhli ke spornému řešení, které se v podobných případech osvědčilo v minulosti. Stejně jako už dříve skupina Sev.en u elektrárny Chvaletice i ČEZ požádal o časově omezenou výjimku z nových limitů pro pět elektráren. U šestého Mělníku ji plánuje podat do konce května.

Pro Počerady žádá ČEZ o výjimku až do poloviny roku 2025, kdy budou už rok a půl patřit společnosti Sev.en. To se nelíbí ekologům z hnutí Greenpeace, kteří hodlají žádost napadnout. Pokud uspějí, mohou mít v ČEZ i Sev.en z rtuti ještě hodně těžkou hlavu. V Metrostavu nejspíš ne.