Memoriál Viktora Černomyrdina
hlavní analytik
Již déle než rok běží česká verze osvědčeného formátu Memoriál Viktora Černomyrdina, který vždycky chtěl to nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky. Týdeník Hrot přináší další díl, tentokrát pod názvem „Výběrko na testy do škol“. Člověku, který napsal do zadání, že lze vybrat i testy, jež by detekovaly přítomnost koronaviru u školáků výtěrem rekta, by nebožtík Viktor Stěpanovič musel udělit metál první třídy s řetězem Za předvídavost. Jen díky bdělému zásahu nového ministra zdravotnictví se děti podařilo ušetřit tohoto invazivního zážitku a odvrátit další blamáž. Ale i tak jde o napínavý proces, který se vyplatí sledovat.
Sledovat se rovněž vyplatí budoucnost energetiky. „S tím, že uhlí jednoho dne skončí, jsem samozřejmě počítal. Ne už s tím, že to bude tak rychle,“ říká v rozhovoru byznysmen Petr Paukner. Uhlí je mrtvé, co bude dál?
Náš spolupracovník Robert Břešťan prolustroval výroční zprávy různých institucí o tom, jak Česko (ne)funguje, od Nejvyššího kontrolního úřadu a Národní rozpočtové rady na téma hospodaření ve veřejných rozpočtech přes Bezpečnostní informační službu až po ročenku Ústavního soudu, a všude je to ohledání stavu truchlivé, ale poučné.
Redakce Hrotu sídlí v podstatě naproti, tak nás pochopitelně zajímá, co se bude dít s jednou z perel pražské předválečné architektury, pozdějším ústředním hnízdem odborářů. Dnes se jmenuje Radost a v rozhovoru s developerem Martinem Loudou se dozvíte, jak se to kolem Radosti vyvíjí. Mrakodrap se stavěl před válkou 18 měsíců, ale to byly jiné časy.
Ještě dříve, před nějakými 120 lety, na samém konci impéria, nedávaly ruským oficírům sloužícím v posádkových dírách s názvy jako Nachičevan, Astara nebo Džulfa dobrou noc nějaké lišky, ale kaspičtí tygři, a tak občas nějakého skolili, nic lepšího na práci nemajíce. Šelmy jsou už dávno fuč, ale v Hrotu se dočtete, že strategický význam těchto zakavkazských „opěrných bodů“ dramaticky vzroste, jakmile je propojí železniční koridory do Íránu, do Turecka či na sever do Ruska. Jenže vysokým strategickým záměrům a potenciálním ekonomickým přínosům odpovídá i účtenka, takže žádný spěch.
Jo a nezapomeňte na esej. Ty bývají v Hrotu vydařené a dnešní zamyšlení nad tím, jak se „interpretují alternativní fakta“ čili jak se lže, ovšem v různých bublinách různě, vám bude vrtat v hlavě pěkně dlouho. Tak to má být, od toho eseje jsou.