Tomáš Novák, týdeník Hrot
Loňský rok byl rekordní
Díky modernizacím přibyl v Dukovanech a Temelíně „nový blok“
Investice do modernizace technologií českých jaderných elektráren pokračují vysokým tempem. Daří se díky tomu zvyšovat jejich výkon, a to zásluhou takzvaného využití výkonových rezerv. Výkon jaderných elektráren ČEZ v Dukovanech a Temelíně tak roste bez emisí, záborů pozemků či zvýšení spotřeby palivových souborů.
Díky modernizacím vyrobily obě české jaderné elektrárny v loňském roce rekordní množství energie. Do přenosové sítě dodaly 31 terawatthodin elektřiny, o 300 tisíc megawatthodin více než v předchozím roce. Ušetřily tak přibližně 22,5 milionu tun oxidu uhličitého.
Po zahájení provozu v letech 2000 a 2002 vyráběl každý z temelínských bloků 981 megawattů. Díky řadě projektů má nyní každá výrobní jednotka nominální výkon 1086 megawattů. Podobným vývojem přitom prochází i jaderná elektrárna Dukovany, kde výkon bezpečně vzrostl ze 440 megawattů z každého ze čtyř bloků na 510 megawattů.
Na šedesát let
Na podzim a v zimě, kdy je elektřina nejvíc potřeba, přitom výkon temelínských výrobních jednotek běžně přesahuje 1100 megawattů. V součtu tak papírově ve stávajících lokalitách díky modernizacím přibyl jeden běžný jaderný blok, tedy asi 500 megawattů výkonu.
„Plníme to, co jsme si předsevzali – být klíčovým českým bezemisním zdrojem. Ročně investujeme do zvyšování bezpečnosti, spolehlivosti a efektivního provozu našich jaderných bloků kolem čtyř miliard korun a podobné plány máme i v příštích letech,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Rozsáhlý investiční program souvisí i s plánovaným nejméně šedesátiletým provozem obou zdrojů. Od něj se odvíjí i delší plánovaná doba odstávek elektrárny Dukovany v letošním roce. „Bezpečnost provozu a tomu odpovídající stav zařízení jsou pro nás naprosto klíčové, proto v následujících letech počítáme s významnými investicemi. V Dukovanech například zahájíme postupné čištění parogenerátorů s cílem zajistit jejich dlouhodobou spolehlivost,“ dodává člen představenstva a ředitel divize Jaderná energetika Bohdan Zronek.
Jaderná big data
Výkon temelínské jaderné elektrárny dosahující 1100 megawattů byl ještě nedávno nedostižný cíl, v listopadu loňského roku už běžná každodenní realita. Loňské navýšení výkonu je proti předchozím letům výsledkem především nalezení optimálního provozního režimu. Energetici to zjednodušeně přirovnávají k nastavení aerodynamiky formulí 1. „Je velmi složité v každém okamžiku nalézt optimální nastavení technologie, proto jsme k tomu začali využívat i moderní matematickou metodu zpracování velkých dat (big data), která dokáže efektivně zohlednit provozní a meteorologická data z posledních let, a pomoci tak najít optimální nastavení cirkulačních čerpadel, která vhánějí vodu do chladicích věží,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel jaderné elektrárny Temelín.
Nižší elektrická spotřeba čerpadel pak znamená více elektřiny dodané do přenosové soustavy, a to i pro několik stovek českých domácností. Energetici přitom na optimalizaci vlastní spotřeby dál pracují. V současné době připravují nový software, který bude online hlídat ekonomický provoz hlavních výrobních bloků elektrárny Temelín. Do zkušebního provozu by ho chtěli nasadit v příštím roce.
V době energetické krize, vyvolané agresí Ruska vůči Ukrajině, zvýšily výrobu jak Dukovany, tak Temelín. Prvně jmenovaná elektrárna vyrobila 14,73 terawatthodiny, ještě o něco vyšší – 16,29 terawatthodiny – byla produkce Temelína. Právě Temelín dosáhl v loňském roce spolehlivosti provozu přes 99,5 procenta.