Hrot24.cz
Letadlo přistálo. Kde skončí miliarda z Growing Way?

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Letadlo přistálo. Kde skončí miliarda z Growing Way?

Osm měsíců od zahájení insolvence společnosti trestně stíhaného brokera Ondřeje Janaty stále není jasné, co bude se zabavenou miliardou korun.

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Na 3700 přihlášených věřitelů, kteří svěřili své peníze mladému investičnímu spekulantovi Ondřeji Janatovi a jeho společnosti Growing Way, stále neví, jak se dostat alespoň k části svých peněz. Na účtech firmy přitom leží 853 milionů korun a dalších 160 milionů se má vrátit do majetkové podstaty z dalších Janatových účtů .

Minulý týden se na tom dohodli členové věřitelského výboru, insolvenční správce Jiří Hanák z TP Insolvence a advokáti Growing Way. Sám Janata se ze setkání omluvil ze zdravotních důvodů. Zdálo by se, že v třeskuté kauze mají věřitelé na dosah ruky poměrně snadno přes jednu miliardu korun. Celkem měli podle původních informací drobní investoři do projektu poslat zhruba 1,57 miliardy korun. Teoreticky tak mají šanci získat zpět dvě třetiny svých peněz.

Má to ale háček. Devětadvacetiletého tradera totiž loni v září zadržela policie. Obvinila ho z vytvoření podvodného investičního letadla, na jehož palubu se údajně nechalo zlákat téměř čtyři tisíce lidí.

V počtu poškozených investorů jde o jeden z největších investičních průšvihů svého druhu v novodobé historii Česka. Janata od začátku odmítá, že by šlo o Ponziho schéma, prostředky prý skutečně investoval na kapitálových trzích v zahraničí. S policií zřejmě od začátku spolupracuje.

A právě probíhající trestní stíhání v tuto chvíli paradoxně komplikuje případné dělení peněz v rámci insolvence. Tu spustili věřitelské proudy a jejich advokáti zhruba dva měsíce po zářijovém policejním zásahu. Avšak majetek Ondřeje Janaty i jeho společnosti zajistili policisté v rámci trestního řízení a jeho vydání se státní zástupce nadále brání.

V květnu vrchní státní zastupitelství (VSZ) sice zrušilo policejní zajištění luxusních vozů, které policie zabavila Janatovi, ale 853 milionů korun na účtech stále nechalo pod policejní kontrolou.

Státní zástupce vs. insolvenční správce

Vrchní státní zastupitelství přitom nejprve žádosti insolvenčního správce o uvolnění peněz do insolvence vyhovělo, avšak nejvyšší státní zástupce jeho rozhodnutí zrušil s tím, že VSZ své rozhodnutí dostatečně neodůvodnilo. Následně VSZ žádost zamítlo úplně.

Své rozhodnutí údajně opřelo mimo jiné o fakt, že peníze by se vrátily zpět do držení společnosti Growing Way, a také o to, že do insolvenčního řízení se zatím nepřihlásilo přes šedesát poškozených. Pokud by se všechny peníze rozdělily v konkurzu, na jejich případné nároky by už nebylo.

Proti tomuto postoji se ohradil insolvenční správce Growing Way a také členové věřitelského výboru. „Odpadl jeden z důvodů pro další zajištění předmětných finančních prostředků přinejmenším v tom směru, že není dána obava, že by mohlo být s prostředky nakládáno v rozporu se zájmy dlužníka, respektive zejména věřitelů dlužníka. V případě zrušení zajištění by totiž tyto finanční prostředky plynule přešly do dispozice insolvenčního správce, nikoli do přímé dispozice obviněných, respektive osob profitujících z trestné činnosti,“ uvádí ve své stížnosti mimo jiné insolvenční správce Jiří Hanák.

O věci má každým dnem rozhodnout Vrchní soud v Olomouci. Pořádková lhůta pro toto rozhodnutí skončila už na konci června. Ale jde o natolik složitou problematiku kolize insolvenčního a trestního práva, že všichni zúčastnění mají pro průtahy pochopení.

„Uvolnění luxusních aut pro věřitele v insolvenci Growing Way je jistě dobrou zprávou. Vzhledem k objemu dluhů, které činí 1,4 miliardy – tak jak byly přezkoumány u Městského soudu v Praze –, je to však opravdu jen malá náplast. V nejlepším případě pokryjí zhruba 0,6 procenta pohledávek věřitelů,“ zamýšlí se advokát Petr Veselý z AK Žižlavský, který v procesu zastupuje desítky věřitelů. Uvolnění peněžních prostředků by naproti tomu pokrylo přes šedesát procent pohledávek, což je v podobných případech nadprůměrný výsledek.

„Státní zástupci se zatím rozhodli ponechat blokaci peněz v zájmu údajných 65 poškozených věřitelů, ačkoli 3642 věřitelů sdělilo, že o zřízení tohoto zajištění nemají zájem, neboť nejrychlejší cesta k tomu, jak se k penězům mohou dostat, je právě jejich vydání do insolvence,“ dodává Veselý s tím, že pokud by se v trestním řízení mělo čekat na rozhodnutí, zda společnost Growing Way spáchala, nebo nespáchala trestný čin, budou poškození věřitelé čekat na své peníze řadu let.

Původně část advokátů, zejména třeba severomoravský Radim Kubica, který v případu zastupuje asi 1200 poškozených, také preferovala uplatňování nároku v trestním řízení. Avšak dnes už jako člen věřitelského výboru tlačí na uvolnění peněz pro potřeby insolvence. Problém je, že trestní řízení není primárně konstruované na finanční vyrovnání a uspokojování věřitelů a kladlo by obrovské nároky na státní zastupitelství, případně na obecné soudy. Není ani jasné, jak by takové řešení vypadalo.

Hollywoodské drama

Jízdní řád hry o miliardu korun tak stále není zřejmý. Bude také hodně zajímavé sledovat, s jakým trestem nakonec odejde sám Janata. Ten se bezesporu dopustil řady nelegálních činů a jeho amatérské nakládání s obřím kapitálem připomíná spíše grotesku nebo klasickou gangsterku. V majetkové podstatě Growing Way skončily čtyři luxusní automobily, šperk Swarovski, akcie výrobce postelí Sonnenberg Manufaktur a také pohledávky za samotným Janatou ve výši 316 milionů korun. Právě tolik si měl z firemních účtů poslat Janata na své účty v letech 2020 a 2021. To naznačuje mnohé. A také pasáže, které unikly do médií z policejních spisů loni, se zdají být hodně přesvědčivé.

Avšak zda mu policie nakonec u soudu skutečně dokáže úmyslný čin zpronevěry nebo podvodu, není podle některých advokátů z okolí případu tak jisté.

Podle některých zákulisních informací se nyní Janata snaží společně se svými advokáty dosáhnout se státními zástupci nějaké dohody. I proto se zatím k případu veřejně nevyjadřuje a jeho advokáti volí hodně defenzivní taktiku.

Ještě začátkem loňského roku Janata veřejně mluvil o svých velkých plánech. Na turbulentním trhu chtěl vydat dluhopisy za čtvrt miliardy, koketoval s myšlenkou založit fond kvalifikovaných investorů, v rámci společnosti Growing Way obhospodařoval podle svých slov klientům asi miliardu korun, kterou následně točil prostřednictvím rychlého intradenního obchodování na finančních trzích.

O pár měsíců později se ale ocitl v policejní vazbě a jeho firma v insolvenci. A tisíce lidí bez peněz. Na to, že rodák z Hradce Králové příští rok v březnu oslaví teprve třicáté narozeniny, je to příběh jako dělaný pro hollywoodské drama.