Kyjev hledá půl milionu nových vojáků. Ukrajinci už proti Rusům umírat nechtějí
Ukrajinská vláda má stále větší problémy dostat na frontu stovky tisíc nových vojáků. Motivovaných Ukrajinců, kteří chtějí jít do první linie, kvapem ubývá. Prezident Zelenskyj i armáda přitom hovoří o nutnosti naverbovat půl milionu čerstvých sil.
Komu by se chtělo umírat ve válce proti ruskému diktátorovi Putinovi? Takovou otázku si klade stále více Ukrajinců v době, kdy válka trvá přes dva roky a její konec je v nedohlednu. Na frontě každým dnem narůstají ztráty po stovkách až tisících vojáků obou stran. Kyjev přitom už delší dobu usiluje o to, jak splnit plán na posílení armády o půl milionu čerstvých vojáků, aby bylo možné pravidelně rotovat vyčerpané ukrajinské obránce.
Přetíženost současných vojenských útvarů dokládají slova jednoho z vojáků, který měl za dva roky jen 25 dní dovolené. „Dva roky bez přestávky, bez rotace. Morálka je samozřejmě nízká,“ řekl reportérům Financial Times Ilja z jedné z ukrajinských útočných brigád.
Podle něj to, že vojáci ani nevědí, za jak dlouho jejich služba na frontě skončí, řadu Ukrajinců odrazuje. Část z nich se pak snažila mobilizaci uniknout. Nedostatek vojáků v jeho jednotce je tak naléhavý, že i následující volno bylo zrušeno.
Vše má změnit nový zákon o mobilizaci, který má být po řadě týdnů změn a diskuzí předložen k hlasování ukrajinskému parlamentu poslední březnový den. Cílem je získat dalších pět set tisíc vojáků. Dobrovolníků, kteří se aktivně hlásí do služby jako na začátku války s Ruskem, je ale minimum. V současnosti podle ukrajinského ministerstva obrany slouží na frontě okolo 330 tisíc vyčerpaných mužů a žen v uniformách.
Zákon vyvolává i mezi poslanci velké kontroverze a bylo už předloženo na čtyři tisíce pozměňovacích návrhů. Dosud byli povoláváni muži ve věku 27 a více let, nyní je vojákům sloužícím přímo na frontě v průměru čtyřicet let.
Ukrajina trpí nedostatkem mladých lidí kvůli poklesu porodnosti po rozpadu Sovětského svazu. I proto návrh snížit věk pro odvody na 25 let vyvolal prudký odpor politiků. Podle parlamentního ekonomického výboru je z 11,1 milionu ukrajinských mužů ve věku 25 až 60 let jen 3,7 milionu způsobilých pro mobilizaci. Ostatní už bojují, nebo jsou v invalidním důchodu, odešli do zahraničí, případně musí pracovat v průmyslu.
Ukrajinské úřady si uvědomují, že nový zákon nesmí vystrašit ty obyvatele, kteří v zemi ještě zůstávají a platí daně. Podle únorového průzkumu společnosti Info Sapiens není 48 procent ukrajinských mužů připraveno bojovat za svou zemi, opačný názor zastává 34 procent dotázaných. Zbytek nemá vyhraněný názor. Hlavními důvody, proč se téměř polovina Ukrajinců zdráhá bojovat v ukrajinské armádě, jsou obavy z nedostatečného výcviku, nedostatku munice a nejasná délka služby.
„Nebojím se přiznat, že nechci zemřít,“ řekl britskému deníku Jaroslav, který se loni pokusil uprchnout z Ukrajiny na základě falešných dokladů o výjimce ze zdravotních důvodů. Na hranicích byl zadržen a vrácen. Dvaatřicetiletý muž, jenž je otcem malého dítěte, dodal, že si každý musí odpovědět na otázku, zda miluje více svou vlast, nebo svou rodinu.