Miroslav Zámečník

Když ne VKontaktě, tak alespoň v obraze

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník

hlavní analytik

Dobrý citát patří hned na začátek. „Ve chvílích, kdy nepropadáme slabomyslnosti, se bavíme hezkými věcmi,“ říká v rozhovoru týdeníku Hrot ředitel lázeňské společnosti Royal Spa Martin Plachý a má na mysli chystané budoucí investiční projekty, až na ně přijde čas a budou peníze. Ty chybějí v lázeňství, natožpak v hotelovém byznysu, kde by byl zájem o koupi těch, jejichž majitelé to nevydýchali, akorát že jim se nechce prodávat „za hubičku“. Zle bude teprve tehdy, až za ně bude prodávat insolvenční správce.

Hlavní tváří aktuálního čísla je muž na pomezí byznysu a showbyznysu. Hudebník, producent a podnikatel Lešek Wronka za sebou nemá šťastné měsíce, ale otevřeně se rozpovídal o rozchodu s Ewou Farnou, pohřbívání legendárního Bontonlandu a trochu optimističtěji, jak hledá radost v hudbě a webových pořadech pro děti.

Máme za sebou hodně zlý rok 2020 a před sebou vidinu, že přinejmenším první polovina letošního roku nebude o moc lepší. Velmi tvrdě doléhá lockdown na děti a kdekdo mluví o tom, že současná nejmladší generace kvůli covidu tloustne a hloupne.

Jak je to doopravdy a s čím budou mít děti (a pochopitelně také jejich rodiče) největší problémy, jsme se podívali v hlavním tématu tohoto čísla. A když už jsme u ztracených generací, museli jsme připomenout jednu skutečně ztracenou – děti z první světové války; tehdy byl život doopravdy velmi krušný.

Nezapomeňte si přečíst také článek o tom, jak ruský telekomunikační regulátor Roskomnadzor bojuje s politicky a jinak závadným provozem na sociálních sítích, v poslední době na Twitteru, předtím třeba na Telegramu. Stejně efektivně, jako zní jeho akronym libozvučně – když fakticky ilegální Telegram používal i Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Co naděláš, Rusko je velká země, bůh vysoko, car daleko…

Na vážnější notu, přečtěte si o pádu londýnské finanční skupiny Greensill Capital, pamětníci si vzpomenou na legendární model financování neexistujících vepřových půlek Franty Chvalovského.

Co se děje v londýnském City, je dobré sledovat z principu, jenomže tentokrát půjde o pořádnou ránu, z níž bude v Ostravě, a tím pádem i v Praze veliké mrzení. Neboť Greensill financovala akvizice skupiny GFG Alliance, která před několika lety koupila a překřtila Novou huť z ArcelorMittalu (Lakšmího Mittala) na Liberty Steel Ostrava (Sandžíva Gupty).

O finanční síle kupujícího byly už tehdy pochyby. Ale česká vláda neměla do prodeje co mluvit, neboť šlo o transakci mezi dvěma soukromými firmami, a jediný konkurenční uchazeč – British Steel – na tom taky nebyl bůhvíjak. V závodu, kdo skončí v insolvenci dřív, přesvědčivě vyhrál, ale Liberty se zřejmě jenom opozdila.

Nová huť se nakonec potřetí ocitne ve státních rukou, aby byla po vynikající dávce krizového managementu opět privatizována. Kdo bude prodávající, o tom se rozhodne po volbách, ale už před nimi bude o zábavu postaráno.

Když nemůžeme být VKontaktě, buďme alespoň díky čtení Hrotu v obraze.