Kdo je tady influencer
šéfredaktor
Kdo je největší influencer na světě? Záleží na tom, koho se zeptáte a jak ten pojem vůbec vymezíte. Pokud vezmete úzkou digitální definici, která je čistě marketingová a vlastně říká, kolik lidí daná osoba dokáže svým chováním přimět ke koupi toho či onoho, dostanete jména jako Cristiano Ronaldo, Selena Gomez nebo Kim Kardashian. Když si termín influencer vyložíte šířeji a v původním smyslu slova, tedy jako osobu, která má prostě největší vliv, dostanete seznam úplně jiný. Už před 45 lety jej sestavil americký amatérský historik Michael Hart. Samozřejmě kolem toho bylo haló, protože na vrchol postavil proroka Muhammada a na Ježíše zbyl jenom bronz, když se mezi ty dva v Hartových očích vklínil ještě Isaac Newton. Polemizovat by se dalo snad o každé osobnosti i jejím umístění, ale i tak je výsledný žebříček logičtější a sympatičtější než cokoli, co obsahuje hlavně individua, která se dokážou nanejvýš ksichtit nebo vystrkovat zadek.
V tomto čísle Hrotu píšeme o obou skupinách. Marketingovým influencerům jsme věnovali esej, v níž vás provedeme současnou českou influencerskou scénou. Do druhé skupiny, mezi myšlenkové a hodnotové influencery, naopak patří nový předseda Ústavního soudu Josef Baxa. Ve velkém rozhovoru jsme s ním probírali, jak bude „ladit orchestr“ plný špičkových sólistů u Ústavního soudu, který čerstvě převzal pro Pavlu Rychetském.
Došlo i na Baxovy životní chyby a na to, jak se jej nad bábovkou pokoušel zkorumpovat exprezident Miloš Zeman. „Uvědomil jsem si, že když to zkouší na mě, který má pověst, že zrovna nezvedá telefony, tak je to zřejmě jejich běžná metoda,“ říká Baxa k odmítnutí Zemanovy „nabídky, která se neodmítá“.
Pohled na plnění vládních slibů v polovině funkčního období bývá málokdy lichotivý. V tomto čísle Hrotu jsme si vybrali hned dvě témata, která si koaliční vláda Petra Fialy napsala do programového prohlášení – řešení bytové krize a legalizaci marihuany. Ani jedno, ani druhé na tom není vůbec slavně. S legalizací to vypadalo už docela nadějně, ale v poslední době se rozpohybovala mocná lékařská lobby (v parlamentu i mimo něj) a najednou se zdá, že veškeré plány na vyvedení marihuany z přítmí skončí tam, kam ani lékařům slunce nesvítí. A „řešení“ bytové krize z dílny Ivana Bartoše a Mariana Jurečky bohužel vypadá naprosto tristně. V tématu tohoto čísla se dozvíte, co si Bartoš s Jurečkou slibují od zřízení nové kasty úřednických bytových poradců/realiťáků a co by skutečně mohlo cestu k bydlení lidem otevřít.
V aktuálním čísle si také určitě nenechte ujít makro, ve kterém se věnujeme obávanému trendu deindustrializace Česka, ani pohled na nejnovější byznys jistého Adama Neumanna. Nic vám to jméno neříká? A o sdílených kancelářích WeWork jste slyšeli? Tak tentokrát se Neumann rozhodl podojit pro změnu rezidenční reality. Kdo se chce proletět, má nejvyšší čas naskočit na palubu.
Napínavé čtení.
Tomáš Jeník