Jako Cortés po připlutí do Mexika
hlavní analytik
Dožili jsme se časů, kdy se infrastruktura za stovky miliard korun ničí dřív, než ji vůbec někdo začne používat. Ano, případ Nord Stream je pozoruhodný a první, co mne napadlo, když jsem tu zprávu četl, bylo, že to udělal někdo s podobným motivem jako Hernán Cortés po připlutí do Mexika. Aby nebylo pro něj ani jeho mužstvo cesty zpátky, poslal jednu loď se zprávou o aztécké říši do Španělska a zbytek flotily zničil. Na každý pád je to pěkná divočina a o tom, kdo a proč trubky na dně Baltského moře odpálil, se bude ještě dlouho spekulovat. Přes „jedničku“ Nord Streamu určitě žádný plyn hned tak nepoteče, ovšem u „dvojky“ zůstala jedna trubka celá. Jen by ji jaksi někdo musel schválit. Hezká vějička do Berlína.
Divočina – a vlastně to také souvisí s ruskou válkou na Ukrajině – bude zjevně i kolem zkrachovalé Sberbank. Podle všeho se tam totiž schyluje k tvrdému boji mezi věřiteli, respektive mezi Garančním systémem finančního trhu, jak se říká bývalému Fondu pojištění vkladů, a blokem ostatních věřitelů. Jde o peníze: zatímco GSFT má při výplatě prostředků získaných ze zpeněžení podstaty přednostní právo, a tedy prakticky jisté stoprocentní uspokojení svých pohledávek, pro ostatní velké věřitele je pravděpodobnost daleko nižší, takže mají jiný názor na to, jak má být konkurz veden a jak má být podstata rozprodávána, aby se dostalo i na ně.
V aktuálním vydání Hrotu najdete také analýzu toho, jak může po volbách vypadat hospodářská politika v Itálii. Bude to zajímavé – nejen proto, že vyhrála pravice a že v čele vlády pravděpodobně poprvé v dějinách Itálie stane žena, Giorgia Meloniová, která vede Bratry Itálie. Případné pnutí mezi Bruselem a Římem může nastat v nejméně vhodnou dobu a netřeba zapomínat, že Itálie je třetí největší ekonomikou Evropské unie s druhým největším vládním dluhem k tomu.
Celkem jednoznačné vítězství Bratrů Itálie vyvolalo v celé Evropě obavy, hlavně proto, že tato partaj vyrostla z fašistického podhoubí a dodnes využívá fašistickou symboliku. Samotná Meloniová se však přinejmenším poslední dobou chová docela slušně a na rozdíl od svých potenciálních vládních „parťáků“ Silvia Berlusconiho a Mattea Salviniho nevykazuje ani výrazné rusofilství. A to se nám všem teď bude určitě dost hodit, protože ruský prezident Vladimir Putin vycítil, že mu na Ukrajině teče do bot, a začíná hrát skutečně vabank. V tomto čísle Hrotu jsme možnému budoucímu vývoji války věnovali celé téma. Pravda, není to veselé čtení, ale koneckonců Putinovi do hlavy nevidíme a přinejmenším v tomto případě se strašně rádi budeme mýlit. Tak pevné nervy, nejen při čtení Hrotu.
Miroslav Zámečník