Jako Amíci u Kábulu
hlavní analytik
Pro situaci, kdy se ocitnete na takovém dně, že už se hlouběji propadnout nelze, má angličtina slovo arabského původu „nadir“. V astronomii se tak označuje bod na obloze, který leží přímo pod pozorovatelem, a ten jej proto nemůže vidět. Francouzi, když mají na mysli úplnou a katastrofální porážku, řeknou „Berezina“ podle bitvy u stejnojmenné řeky, kde se dostalo strašlivého výprasku Napoleonovi při ústupu z Ruska. V češtině jsme si zatím vystačili se sedláky u Chlumce, ale řekl bych, že od minulého týdne bude ve všech možných jazycích Západu perfektním synonymem pro totální debakl výraz „Kábul“, v podnikových financích též označující naprosto chybně pojatou strategickou investici s velmi negativní návratností. Opak chrabrosti potom vystihne přirovnání „bránil se jako afghánské vládní vojsko“. Ta kotlina ve středoasijské hornaté zemi na každý pád vstoupila do dějin a slovní zásoba bude obohacena. To, proč se tak stalo a jaké to bude mít důsledky, pochopitelně rozebíráme v Hrotu hned v několika článcích.
Tentokrát upozorním na naši fotostory, protože zachycuje konec jedné éry: odstavení elektrárny Mělník III, spalující hnědé uhlí. Elektřina a teplo z Mělníka sice budou proudit i v budoucnu, ale po odstavení zbývajících hnědouhelných bloků se přejde na plyn a zřejmě i na biomasu, na konverzi půjde dvacet až třicet miliard.
Svého času zabírala osobnost vrchního experta ministerstva financí na arbitráže Radka Šnábla podstatně více mediálního prostoru než dnes. V rozhovoru týdeníku Hrot rozebírá nejen své současné portfolio, kde zastupuje investory žalující kvůli poškození svých investic český stát. Má k tomu pár pozoruhodných postřehů. Třeba ten, že úředníci a politici si nevidí do úst, a dodávají tak žalující straně munici na stříbrném tácu. Když ústavní činitel prohlásí, že v tvorbě legislativy je naprostý chaos, sice to popisuje realitu, ale nemusíme se hned doznávat, že ano… V případě prohrané arbitráže to pak může znamenat „přirážku za blbost“.
Silnou stranou Hrotu bývají ohlédnutí do historie, tentokrát si spolupracovník redakce vybral antisemitismus v (nejen) českém prostředí. Uprostřed truchlivého tématu se objeví i vtipné momenty. Jako když za komunistů po Františku Bergmanovi úředníci chtěli, aby si změnil jméno - na nějaké víc české. Na to jim odpověděl, že až si změní jméno Klement Gottwald, bude o tom možná také uvažovat. Brát jméno vůdcovo do úst v kontextu nevhodném, ba sarkasmem zavánějícím bylo vtipné, ale velmi odvážné.
Pojďme raději k vědě, kde nabyté zkušenosti a poznatky nebudou tak strašně draze zaplacené jako ty z Kábulu. Přitom dodnes neznáme odpovědi na úplně základní věci: co přesně třeba určuje pohlaví? Jak říká evoluční biolog Lukáš Kratochvíl z pražské Univerzity Karlovy: „Jeden druh ještěra se rozmnožuje sexuálně i asexuálně a oběma způsoby umí dělat obě pohlaví. Naše studovaná samice měla osm mláďat - z toho pět sama se sebou a tři se samcem. A my stále nevíme, jak to dělají a proč to tak je.“
To by mne tedy také zajímalo. Čtěte Hrot a vyhýbejte se Berezině.