Ironman by jezdil v Audi Q8 Sportback e-tron
Vyzkoušeli jsme modernizované provedení největšího elektrického SUV ve verzi Sportback
Když řeknete, že největší změnou v rámci modernizace je nové jméno, zní to podezřele. Ale ono to dává smysl. Audi postupně změní všechny své řady. Proto už nenabízí pouze Audi e-tron, ale Audi Q8 e-tron, respektive námi testované Audi Q8 Sportback e-tron. A to je jen začátek. Všechny modely se spalovacím motorem dostanou nově liché označení (A3, A5, A7, Q3, Q5 a tak dále), zatímco pro elektromobily bude vyhrazeno sudé číselné označení doplněné o přídomek e-tron (Q4 e-tron, A6 e-tron, Q8 e-tron a podobně).
Hodně změn se týká i designu, ale jsou poměrně decentní. Nové jsou oba nárazníky i maska chladiče Single Frame, která může být shora osvícená a má jinou výplň. Důvodem designových změn bylo zlepšení aerodynamiky auta, k čemuž přispívají také aktivní lamely v nárazníku i v masce chladiče, které se otevírají a zavírají dle potřeby chladit techniku. Novinkou je rovněž přední logo ve formátu 2D, takže už tam nenajdete klasické chromové čtyři kroužky; zůstaly jen vzadu a na volantu.
Vyšší výkon
V kabině se z pohledu vzhledu mnoho nezměnilo. Palubní deska zůstala v zásadě beze změn, stejně jako středový tunel a výplně dveří. Stále je tu architektura se dvěma dotykovými displeji, které mají povedenou a jemnou grafiku a přehledné ovládání. Novinkou je fakt, že je tu nejnovější generace infotainmentu, podporující konečně bezdrátové Android Auto a Apple CarPlay.
Líbí se nám i to, že na volantu zůstala klasická tlačítka a roller, Audi se nevydalo cestou Volkswagenu nebo některých konkurenčních značek a vykašlalo se na dotykové ovládání. A je to dobrý krok, protože proč měnit něco, co funguje? Ovládání je intuitivní a nestane se, že byste něco přepnuli omylem. Na volantu se dá měnit i zobrazení a šablona palubních přístrojů, které jsou výhradně digitální, klasické analogové budíky už v dražších modelech Audi nenajdete.
Audi v rámci faceliftu zapracovalo i na pohonném ústrojí. Audi Q8 e-tron má vždy pohon všech kol, kombinuje jeden elektromotor vpředu a minimálně jeden vzadu (SQ8 e-tron má vzadu dva). Ve všech případech jde o asynchronní elektromotory. Vylepšené jsou právě motory vzadu, kde je nyní magnetické pole elektricky vytvářeno prostřednictvím čtrnácti vinutí namísto původních dvanácti. To znamená, že při stejném elektrickém proudu vytvářejí elektromotory silnější magnetické pole, které má za následek vyšší točivý moment. Pokud řidič hnací sílu nepotřebuje, odebírá elektromotor méně elektrického proudu, čímž se snižuje spotřeba elektrické energie.
Prodloužen byl také dojezd. Povedlo se to nejen zlepšením aerodynamiky, ale i zvětšením kapacity baterií. Základní verze Q8 50 e-tron dostala kapacitu, kterou měly před modernizací výkonnější verze. Nyní mají akumulátory využitelnou kapacitu 89 kilowatthodin (celkovou 95 kilowatthodin). Nás ale zajímá testované Q8 55 e-tron, které má společně s SQ8 e-tron modernější akumulátory, jejichž články mají při stejném objemu až o dvacet procent vyšší hustotu. Využít tak mohou 106 kilowatthodin (celková kapacita je 114 kilowatthodin). Díky tomu se nezvýšila pohotovostní hmotnost, která i tak činí bezmála 2,6 tuny.
S novými bateriemi souvisí i vyšší dobíjecí výkony. U testované verze Q8 55 e-tron lze nyní nabíjet až 170 kilowattů, což znamená, že z deseti na osmdesát procent lze v ideálním případě energii doplnit za méně než 31 minut.
Nabíjení Audi Q8 e-tron je možné standardně střídavým proudem s výkonem až jedenáct kilowattů, za příplatek nabízí Audi výkon 22 kilowattů. Řídicí jednotky si navíc díky pokročilému termomanagementu dokážou akumulátor v případě potřeby ohřát/ochladit na ideální teplotu, aby bylo dobíjení co nejefektivnější.
Delší dojezd
Audi Q8 e-tron má standardně vzduchový podvozek, což znamená, že pohodlí posádce nechybí. Výhodou vzduchového podvozku je ovšem i to, že dokáže měnit světlou výšku auta. V tomto případě je to až o 76 milimetrů, takže se nemusíte bát sjet ze silnice. Na žádné velké terénní dovádění to ale vzhledem k tvaru a nalakování nárazníků není. Pro takové výlety je tu i jízdní režim Off-road.
Vzduchové odpružení oceníme na silnici, kde dokáže být elektrická Q8 opravdu pohodlná. Pomohlo tomu i to, že testovaný kus sice obouval poměrně velká dvacetipalcová kola, ale s vysokými pneumatikami. Podvozek fungoval dobře i na krátkých příčných nerovnostech a byl tichý, což zejména v elektromobilu opravdu oceníte. Odhlučnění se povedlo, při jízdě se dá šeptat a výrazněji se to nezhorší ani při dálničních rychlostech. I kvůli tomu se ovšem občas budete divit, kolik jedete, rychlost tohle SUV maskuje opravdu dobře.
Verze s označením 55 má dvojici elektromotorů s maximálním výkonem 300 kilowattů v režimu Boost a maximální točivý moment je 664 nanometrů. Absolutní dynamika, kterou se dočteme v technických údajích, slibuje zrychlení z nuly na sto kilometrů za hodinu za pouhých 5,6 sekundy a elektronicky omezenou maximální rychlost 200 kilometrů za hodinu. Ačkoli taková dynamika nemusí být kdykoli (bude záležet zejména na momentálním stavu a nabití akumulátoru), rozhodně nejde o pomalé auto. Akcelerace je působivá, právě i díky tomu, že točivý moment je k dispozici takřka kdykoli.
Na silnici se točivý moment přenáší naprosto bez problémů, jakékoli prokluzy kol jsou tu zapovězeny. Kontrolka stabilizace se takřka nerozbliká ani při plném plynu, a to ani v zatáčkách. Pomáhá tomu i vektorování točivého momentu, které dokáže přenést až 220 nanometrů z vnitřních nezatížených kol na ta vnější. Provede to navíc tak jemně, že to řidič ani posádka prakticky nepoznají. Do zatáček se Audi Q8 Sportback e-tron vrhá navzdory své vyšší hmotnosti ochotně a díky nízkému těžišti je až překvapivě stabilní. Řidič pracuje s volantem s progresivním řízením, takže není třeba jím otáčet o tolik, aby auto projelo i velmi ostrou zatáčku. Tohle se v Audi povedlo, přestože na úplně ostrou či sportovní jízdu takové auto samozřejmě není.
A co brzdy? Přece jen musí zastavovat vážně těžké auto… I ty fungují skvěle, na všech kolech jsou kotoučové brzdy. Zpomalovat auto navíc pomáhá i rekuperace. Ta se dá nastavit ve třech úrovních, které se mění páčkami na volantu – od plachtění přes zpomalení s přetížením 0,06 g v prvním stupni, 0,13 g ve druhém stupni až po 0,3 g ve chvíli, kdy brzdový pedál sešlápnete naplno. Díky rekuperaci se také do baterie vrátí trochu elektrické energie. A když jsme u té elektrické energie, sluší se dodat ještě spotřebu. Na tak velké, těžké a výkonné auto vůbec není špatná – není problém se dlouhodobě držet kolem 24–25 kilowatthodin na sto kilometrů i v případě, kdy budete kombinovat město, dálnici a okresky. Ve městě se při nízkém provozu, dostatečném předvídání a maximální rekuperaci dostanete i k dvaceti kilowatthodinám. Dojezd pak může být klidně i k 500 kilometrům, spíše ale běžně počítejte kolem 420 kilometrů.
Vymazlený pohon
Audi Q8 Sportback e-tron bylo prvním opravdovým elektromobilem značky, objevilo se před čtyřmi roky a za tu dobu ukázalo své kvality. Teď po modernizaci vylepšilo už tak povedenou techniku, přičemž se inženýři zaměřili na to hlavní – na pohonné ústrojí. Se zachováním hmotnosti i velikosti baterií má větší kapacitu, čímž se prodloužil i dojezd.
Ve stylovější karoserii Sportback záď výrazněji klesá už za B-sloupkem, ale přesto se na zadní sedadla naprosto bez problémů posadí pasažér se 180 centimetry. Do kufru se vejde 615 litrů zavazadel. Další kufr (říká se mu frunk) je pod přední kapotou a ideálně se hodí například na uložení dobíjecích kabelů. A na kolik vás Audi Q8 e-tron vyjde? Nejnižší částka je u Audi Q8 50 e-tron, kde svítí 2 087 900 korun s daní s karoserií SUV, v případě testované verze Sportback je to 2 152 900 korun s daní. Pokud byste chtěli výkonnější Audi Q8 55 e-tron, respektive Q8 Sportback 55 e-tron, budete muset připlatit asi sto tisíc korun s daní.
Audi Q8 Sportback 55 e-tron quattro (2023)
Motor: 2x elektromotor
Výkon: 300 kW / 408 koní
Zrychlení 0–100 km/h: 5,6 s
Maximální rychlost: 200 km/h
Spotřeba paliva (kombinovaná): 19,9–24,1 kWh / 100 km
Dojezd (WLTP): 487–600 km
Délka, šířka, výška: 4915 mm, 1937 mm, 1619 mm
Pohotovostní hmotnost: 2595 kg
Objem zavazadlového prostoru: 615/1665 litrů
Autor je spolupracovníkem redakce a šéfredaktorem automobilového webu Auto-mania.cz