Indonésie opouští těžbu uhlí: Těžební giganti hledají nové cesty

www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2

Indonésie opouští těžbu uhlí: Těžební giganti hledají nové cesty

V době, kdy svět stále intenzivněji usiluje o odklon od fosilních paliv, čelí indonéské těžební společnosti rostoucímu tlaku na diverzifikaci svých aktivit. Indonésie, která je největším světovým vývozcem uhlí, stojí na rozcestí mezi ekonomickými zájmy a environmentálními závazky.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Diverzifikace jako nutnost

Významné indonéské těžební společnosti stále více investují do alternativních odvětví. Hlavním důvodem je nejen zvyšující se tlak na snižování emisí CO2, ale i komplikovanější přístup k financování uhelných projektů.

- Harum Energy, menší producent uhlí, plánuje během několika let zcela ukončit těžbu uhlí a zaměřit se na zpracování niklu pro baterie elektromobilů. - Indika Energy vstoupila do sektoru elektrických motocyklů a solárních elektráren, přičemž prodala některé své uhelné doly. - Adaro Energy, vedená miliardářem Garibaldi Thohirem, buduje hliníkárnu a vodní elektrárnu. Nedávno oznámila plán na oddělení svého uhelného byznysu.

Finanční tlak jako katalyzátor změn

Ray Gunara, generální ředitel Harum Energy, shrnuje situaci slovy: „Je pro nás velmi obtížné získat jakékoli peníze pro cokoliv, co se týká uhlí. To platí už několik let.“ Tento trend nutí společnosti přehodnotit své dlouhodobé strategie.

Přetrvávající význam uhlí

Navzdory snahám o diverzifikaci produkce těžební kapacita Indonésie stále roste. V loňském roce země vyprodukovala rekordních 775 milionů tun uhlí. Uhlí zůstává zdrojem více než 60 % elektřiny vyrobené v Indonésii.

Indonésie se zavázala dosáhnout nulových emisí do roku 2060, což je obrovská výzva vzhledem k současnému stavu těžby. Země sice zakázala výstavbu nových uhelných elektráren v roce 2022, ale povolila výjimky pro strategické projekty.

Mezinárodní společenství přislíbilo poskytnout 512 miliard korun na financování přechodu Indonésie od uhlí, ale distribuce těchto prostředků postupuje pomalu.