Jan Němec

Hypoteční banky mají zaděláno na další špatný rok. V únoru půjčily ani ne osm miliard

Po rekordním roce 2021 loni trh s hypotékami zamrzl. Letos to není lepší: v únoru banky poskytly úvěry jen za 7,9 miliardy korun

Jan Němec

Jan Němec

redaktor

Ještě před dvěma lety trh s hypotékami zažíval nevídaně hojné časy. Navzdory pandemii covidu a ekonomické nejistotě se bankám podařilo překonat historický rekord – za dvanáct měsíců poskytly nové a refinancované úvěry na bydlení za více než 541 miliard korun.

Loni po relativně slušných jarních měsících ale přišlo tvrdé vystřízlivění. Kvůli boji ČNB s inflací vzrostly úrokové sazby oproti nejnižším hodnotám téměř na trojnásobek a klienti o hypotéky ztratili zájem. Celkový objem úvěrů činil podle statistik České bankovní asociace (ČBA), které sledují všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky, pouze 197 miliard. Z toho samotné nové úvěry, tedy po odečtení refinancovaných půjček, dosáhly dokonce jen 162 miliard korun.

Lépe letos nebude

Meziroční propad tak vypadá hrozivě: trh s hypotékami se zřítil o více než 63 procent. Lze sice namítnout, že srovnání s historicky nejúspěšnějším rokem 2021 je zkreslující a že by dosažení stejně vysokých čísel bylo spíše překvapením, aktivita na hypotečním trhu ale byla loni zhruba o dvě pětiny nižší také ve srovnání s rokem 2020.

Na lepší časy se neblýská ani v letošním roce. V lednu si klienti z bank půjčili na bydlení jen 6,5 miliardy, což bylo o šestnáct procent méně než v prosinci 2022, a dokonce o 69 procent méně než v únoru 2022. Výsledek byl tak nejhorší za několik let. V únoru sice přišlo mírné zlepšení, objem nových a refinancovaných hypotečních úvěrů dosáhl celkem 7,9 miliardy korun.

Ani nárůst o pětinu ale v bankách zatím nevyvolává příliš velký optimismus do dalšího průběhu roku. „Zatím je předčasné předpovídat vývoj hypotečního trhu v letošním roce či nějaké výrazné trendy,“ říká expert hypotečních úvěrů České spořitelny Marian Holub. Pomoci by podle něj mohl pokles úrokových sazeb, byť patrně nebude nijak dramatický.

Stačí smlouvat

Úroky u hypoték klesly už v únoru, ovšem pouze o tři setiny procentního bodu na 5,9 procenta. Pro srovnání, ve stejném měsíci před dvěma lety se dal úvěr na bydlení pořídit s méně než dvouprocentní úrokovou sazbou.

Statistiky Hypomonitoru České bankovní asociace ale ukazují jeden zajímavý fakt: skutečné sazby u uzavřených hypotečních smluv jsou výrazně nižší než ty, na něž banky klienty lákají v reklamách nebo propagačních materiálech. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti a sedmi procenty a i průměrná hodnota se drží nad šesti procenty.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 2:16:48 AM CET

Jan Němec

Tvrdý konkurenční boj finančních institucí o podstatně menší počet klientů nahrává právě žadatelům o úvěr na bydlení. Jednoduše řečeno, kdo umí a chce smlouvat, většinou se s bankou domluví na výrazně lepších podmínkách, než jaké stojí v první nabídce.

Opačný trend než na hypotečním trhu se odehrává v oblasti úvěrů ze stavebního spoření. O ty je zájem díky výhodnějším úrokovým sazbám. „Češi začínají úvěry ze stavebního spoření využívat nejen na běžné opravy, ale také na financování energeticky úsporného bydlení – každá třetí žádost o úvěr ze stavebního spoření je dnes určena právě na rekonstrukci s cílem snížit energetickou náročnost bydlení a uspořit na energiích,“ říká generální ředitel ČSOB Stavební spořitelny Martin Vašek.