Radek Hadraba

Archiv

Hybridní kancelář i škola už budou samozřejmostí

Kanceláře se mění na sdílená místa a zasedačky na kreativní prostory, říká Radek Hadraba

Základním pilířem videokonferenčních řešení Enterprise divize společnosti Logitech jsou webkamery, které firma nabízí již od roku 1998. Dnes poskytuje kompletní vybavení videokonferenční místnosti po stránce hardwaru i softwarové správy. „Školní prostředí zatím osobně považuji za velkou výzvu,“ říká Radek Hadraba, zodpovědný za enterprise řešení videokonferencí firmy Logitech.

Přístup firem, ale také jednotlivců se za poslední dva roky velmi dynamicky měnil. Na začátku roku 2020, kdy docházelo k masivnímu přesunu zaměstnanců na home office, se nákup videokonferenční techniky řešil dost živelným způsobem. Jednoduše každý kupoval, co bylo skladem, a kdekoli včetně e-shopů, vůbec se neřešily otázky standardizace v rámci pravidel společností, bezpečnosti nebo technických specifikací. V průběhu roku, vždy když docházelo k uklidnění situace, jsme pozorovali jistou racionalizaci v rámci nákupů. Společnosti více plánovaly rozvoj velkých místností a návrat lidí do kanceláře. Aktuálně vidím dva trendy. Střední a velké místnosti se budují již s větší rozvahou a je zde viditelná snaha o sjednocení. Stejný hardware, stejné rozhraní, tedy určitá standardizace prostředí. Home office trend se zase změnil na hybridní kancelář, takže ve výsledku si jednotlivci pořizují ne jeden, ale dva sety (webkamera a headset), a to pro svůj home office a sdílené místo v kanceláři.

Home office je dnes spíše hybridní office a tento trend zde už zůstane. Firmy ovšem nastavují pravidla různě. Poměrně častý je vzorec 3/2 nebo 2/3, tedy část týdne z domova a část v kanceláři. Ale máme i případy firem, kde je volba počtu dnů pouze na zaměstnanci. Jistá velká softwarová firma v ČR například dala zaměstnancům možnost se do kanceláří už nevracet vůbec. Mimochodem, i Logitech je již několik let ambasadorem práce odkudkoli právě díky našim produktům a aktuální situace tento trend akceleruje. Druhou změnou v rámci hybridního modelu stylu práce je přeměna části kancelářských prostor na sdílená pracovní místa a úprava zasedacích místností na tzv. kreativní prostory – pochopitelně vybavené videokonferenčním systémem. Tyto prostory budou primárně určeny k osobním setkáváním právě ve dnech, kdy budou zaměstnanci v kanceláři. A instalovaná videokonference umožní, aby se připojili i kolegové online.

Školní prostředí zatím osobně považuji za velkou výzvu. Uplynulý rok ukázal řadu nedostatků, ať už se bavíme o technickém vybavení škol, zaškolení personálu, či vůbec pochopení celé problematiky. Školy také na rozdíl od komerčních subjektů nedokážou dostatečně pružně reagovat na danou situaci a určitá neznalost problematiky videokonferencí byla zcela jistě jedním z problémů při počátečním nasazení.

Dalším aspektem je komplexnost celé instalace. V případě, že chceme, aby na sebe při hybridní výuce viděli žáci ve třídě i doma online a zároveň byl vidět pedagog a tabule, je potřeba instalovat minimálně dvě kamery. Aktuálně ovšem vnímáme, že školy už mají jasně definovanou videokonferenční platformu (např. Google Classroom nebo Teams), a s tím i jasněji definují požadavky na dodavatele celého systému.

Z mého pohledu je rok příliš krátká doba na jakékoli hodnocení. Osobně si myslím, že bude docházet k jistému vývoji v této oblasti, než bude nalezeno nejlepší řešení. Nicméně podobně jako v případě hybridní kanceláře i hybridní model výuky zde již zcela jistě zůstane. 

Radek Hadraba (43)

• Pro společnost Logitech pracuje od roku 2018 (již podruhé, v roce 2010 měl na starosti B2B segment).

• Aktuálně je zodpovědný za enterprise řešení videokonferencí v rámci České republiky, Slovenska, Maďarska a regionu Adria.

• V následujících týdnech se bude přesouvat na evropskou pozici, kde bude zodpovědný za videokonferenční řešení společnosti Logitech pro oblast střední a východní Evropy.

Související články