Ozbrojené skupiny zastrašovaly zaměstnance, aby instituci zprovoznili. Proto Kábir a další úředníci uprchli na neznámé místo; ilustrační obrázek

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Guvernér libyjské centrální banky uprchl ze strachu o život ze země

Libyjská centrální banka přerušila provoz už před necelými dvěma týdny kvůli únosu šéfa svého IT oddělení. K únosu došlo týden poté, co sídlo centrální banky v Tripolisu obléhali ozbrojenci.

Šéf libyjské centrální banky Siddík Kábir uvedl, že on a další vedoucí pracovníci banky byli nuceni uprchnout ze země, aby „ochránili své životy“ před možnými útoky ozbrojených milicí. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT). Kam představitelé banky uprchli, není známo.

Libyjská centrální banka a její guvernér se dostali do centra nejnovější politické krize. Kvůli té byla tento týden zastavena většina těžby ropy v rozdělené zemi, která má dvě vlády – vládu národní jednoty v Tripolisu a vládu národní stability sídlící v Tobrúku.

Předseda tripoliské vlády Abdal Hamíd Dbaíbá podle FT usiloval o Kábirovo odvolání. Kábir naopak premiéra obvinil z nadměrného utrácení a z toho, že ve svých projevech vykresluje klamně „růžový“ obraz ekonomiky. Spory vyvrcholily tento týden, kdy výbor tripoliské vlády obsadil sídlo centrální banky.

Většina libyjských bankovních služeb byla v důsledku krize pozastavena a provoz centrální banky byl narušen. Ozbrojené skupiny zastrašovaly zaměstnance, aby instituci zprovoznili. Proto Kábir a další úředníci uprchli na neznámé místo.

„Ozbrojenci vyhrožovali a zastrašovali zaměstnance banky. Někdy unášeli jejich děti a příbuzné, aby je donutili jít do práce,“ řekl Kábir v telefonickém rozhovoru pro FT. Dodal, že pokusy premiéra tripoliské vlády o jeho odvolání byly nelegální a v rozporu s dohodami o kontrole centrální banky vyjednanými pod záštitou OSN.

Libyjská centrální banka přerušila provoz už před necelými dvěma týdny kvůli únosu šéfa svého IT oddělení. K únosu došlo týden poté, co sídlo centrální banky v Tripolisu obléhali ozbrojenci. Podle místních médií šlo o pokus donutit guvernéra banky k rezignaci.

Libye, kde žije asi 6,8 milionu obyvatel, zažila od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 jen krátká období míru a stability; v letech 2014 až 2020 v zemi bohaté na ropu zuřila občanská válka. Země má slabou centrální vládu a rozsáhlá území jsou pod kontrolou různých milicí či armádních frakcí.