Glosa: Kdo za Liz? Hlavně ne Boris!
Nejdůležitějším mužem v Británii je teď sir Graham Brady. Nejspíš se mu totiž povede nepustit do čela britské vlády Borise Johnsona.
redaktor
Když ministerská předsedkyně Liz Trussová oznámila svoji rezignaci, okamžitě se dal do pohybu proces, jenž toryům vygeneruje nového vůdce. V tu chvíli se na scéně znovu objevilo jméno Borise Johnsona.
Konzervativním poslancům tak vyvstalo dilema: Johnson umí skvěle vyhrávat volby, ale jako šéf exekutivy je mizerný. „Proboha, kohokoli, jen ne Borise,“ řekl listu Financial Times Johnsonův bývalý podřízený (anonymně, protože nikdy nevíte).
Tady vznikl hlavolam. Z hlasování poslaneckého klubu vzejdou dva nejsilnější kandidáti. Mezi nimi pak rozhodnou řadoví členové strany (Trussovou takto letos zvolilo pouhých osmdesát tisíc lidí).
Většina poslanců by ráda viděla v čele exministra financí Rishiho Sunaka, ale mezi řadovými straníky má navrch Johnson. Jak se posledně jmenovaný mezi dva nejsilnější dostane, má vítězství prakticky jisté – a šance na obnovu britské politiky se odkládá na neurčito.
Tady přichází na scénu role sira Grahama, šéfa výboru řadových poslanců, jenž o pravidlech volebního souboje rozhoduje. Pro postup do dalšího kola volby stanovil Brady ještě v den rezignace Liz Trussové práh zisku stovky poslaneckých hlasů. Sunak takovou podporu téměř jistě má, Johnson patrně ne.
Pokud by byl Sunak jediným nadstovkovým kandidátem, stal by se lídrem – a ministerským předsedou – automaticky. Elementary, dear Johnson.