GasNet připojil ke své síti bioplynovou stanici v Litomyšli
Biometan se plynovody GasNetu dostane až ke koncovým odběratelům, kteří si tímto obnovitelným plynem zatopí nebo si na něm uvaří
Skupina GasNet dál zvedá podíl biometanu ve své síti. Litomyšlská stanice je druhou bioplynkou, která dodává biometan do distribuční soustavy. GasNet začal poprvé vtláčet biometan do své sítě na konci roku 2019 z bioplynové stanice Rapotín na severní Moravě.
Bioplynová stanice v Litomyšli zatím pracuje ve zkušebním režimu a její ostrý provoz by měl začít v prosinci. Už teď ale do sítě dodává první kubíky biometanu, který se svým složením prakticky shoduje se zemním plynem. Všechno, co funguje na zemní plyn, funguje i na biometan.
Stanice by měla za rok vyprodukovat 1,7 milionu kubíků biometanu, denně by do sítě měla dodávat kolem 4800 metrů krychlových.
Potenciál má biometan velký
Plynaři z GasNetu počítají s připojováním dalších stanic. Daleko jsou například projekty bioplynek u Mladé Boleslavi nebo Horní Suché. Distributor má podepsané i další smlouvy o budoucím připojení bioplynových stanic.
„V Česku má biometan velký potenciál. Do roku 2030 by tento zelený a lokálně vyráběný plyn mohl u nás nahradit 10 až 15 procent spotřeby zemního plynu, a to jak pro vytápění, tak pro silniční dopravu,“ vysvětluje Andrej Prno, který má v GasNetu na starosti připojování výroben plynu.
Připomíná ještě, že biometan teď nabízí rychlé řešení dvou aktuálních problémů české i evropské energetiky. Přináší nižší emise a posiluje zároveň naši energetickou soběstačnost, protože se dá vyrábět přímo v České republice.