Ekonomka: Česko je stále montovnou, úspěšné firmy a inovátoři odcházejí. Green Deal je příležitost

foto Hrot24

Ekonomka: Česko je stále montovnou, úspěšné firmy a inovátoři odcházejí. Green Deal je příležitost

Stát komplikuje podnikání v Česku, projekty jako gigafactory by měl umět podpořit i prosadit. Úspěšné domácí firmy v Česku nezůstávají, odchází do zahraničí, nejvyšší část příjmů lidí produkuje stále montovna, říká Jana Matesová, ekonomka a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance.

Pavel Štrunc

Pavel Štrunc

Autor podcastů

Matesová tvrdí, že současný ekonomický model, založený na zahraničních investicích a montovnách, se vyčerpal. Důraz na montovny, kde jsou nejmenší marže a nejméně prostoru pro zvyšování mezd, již není udržitelný.„Musíme vybudovat vlastní značky a inovace,“ zdůrazňuje v podcastu Pavla Štrunce.

V rozhovoru Matesová také poukazuje na neefektivní využívání veřejných prostředků. Podle ní se velká část prostředků vyplácených během pandemie neinvestovala do rozvoje ekonomiky, ale do spotřeby, což přispělo k inflaci. „Naše veřejné rozpočty mají obrovský problém s mandatorními výdaji, které neumožňují prostor pro růst a investice,“ říká.

V této souvislosti uvedla, že Green Deal by mělo Česko pochopit hlavně jako příležitost: „Měli bychom začít využívat příležitosti, které Green Deal nabízí, a zároveň se pokusit zvrátit ty části, které by mohly české ekonomice uškodit.“

A proč mladá generace přestává podporovat tradiční politické strany? Matesová poukazuje na roli sociálních sítí a nedostatečnou mediální výchovu. Upozorňuje, že TikTok je čínská oficiální informační platforma, která slouží zájmům čínského režimu. „My neznáme ten algoritmus, který čínský stát používá,“ varuje a naznačuje, že obsah, který se zdá být populární nebo úspěšný, může být ve skutečnosti podporován uměle za účelem ovlivnění veřejného mínění. Uživatelé TikToku si často neuvědomují, jakým způsobem platforma pomocí algoritmů manipuluje s informacemi, říká Matesová. 

Jako příklad smysluplného využití sociálních sítí matesová uvádí českého influencera Kovyho, kterého přirovnává k francouzskému politikovi Jordanu Bardellovi, který má obrovský dosah na sociálních sítích a věnuje se vážným tématům, ale ne na TikToku. matesová vyzdvihuje, že Kovy aktivně spolupracuje s organizací Člověk v tísni na mediální výchově a je příkladem, jak mohou influenceři pozitivně ovlivnit mladou generaci. „Mediální výchova by měla být součástí vzdělávání už na druhém stupni základních škol, aby mladí lidé získali povědomí o totalitních režimech a důležitosti svobod,“ říká Matesová.

Související články