Klasická osmihodinová směna jim přijde „šílená a nespravedlivá“, starší kolegové a šéfové pak necitliví. Generace Z prostě potřebuje speciální zacházení, jinak se cítí zraněná a její pracovní produktivita klesá. V čem naopak vyniká? Byznysová síť LinkedIn sestavila žebříček deseti džobů, které se nejvíce hodí pro dnešní mladé. Nechybí práce, o nichž jste patrně nikdy neslyšeli.
E-sportový profesionál
Kariéra špičkového fotbalisty nebo tenisty už Gen Z neláká, lidé narození do digitálního věku naopak akceptují něco, co pro předchozí generace bylo spíše nevinnou zábavou. Z gamingu je dnes regulérní byznys, který mění i svět sportu. Vznikly tak zcela nové pozice jako profesionální hráči, jejich koučové a organizátoři e-sportových eventů. I v česku najdete týmy gamerů, které se účastní turnajů a pravidelně trénují
Specialista na home office
Covidová pandemie trvale změnila pracovní prostředí. Řada lidí začala pracovat z domova, ne vždy se s tím ale jednotlivci i společnosti dokázali vyrovnat. Proto je nyní potřeba specialistů, kteří mohou pomoci optimalizovat produktivitu a osobní pohodu v režimech home office.
Konzultant pro společenské dopady
Firmy jsou dnes tlačeny k tomu, aby dbaly na společenské a ekologické dopady svého podnikání. Pravidelně také reportují, co v tomto směru podnikají. Podle sítě LinkedIn jsou to právě lidé z generace Z, kteří se pro takovou práci hodí. „Myslí jim to v byznysu, přitom chtějí věci měnit. Tím pádem je poradní role v oblasti sociálních dopadů úlohou, která skvěle sedí k hodnotám Gen Z,“ tvrdí síť.
Profesionál v oblasti ochrany duševního zdraví
Duševní zdraví, nebo to, jak se člověk cítí v práci, ale i v soukromí, je klíčovým tématem pro Generaci Z. Řada z jejích příslušníků se proto profesionálně věnuje kariérám v psychologii, poradenství, koučinku a terapii.
UX designer
Narodili se přímo do světa tabletů, počítačů a sítí, takže moc dobře vědí, co je pro jejich uživatele zásadní. Chcete jednoduchou a přehlednou aplikaci? Zábavný web? Skvěle navržené rozhraní? Zkuste se obrátit na mladé, řada z nich je jako stvořená pro UX design.
Vývojář aplikací
Mobilní aplikace hrají zásadní roli v našem každodenním životě a vývoj aplikací nabízí výrazné kariérní příležitosti pro technologické nadšence z Generace Z.
Analytik kybernetické bezpečnosti
S rostoucími kybernetickými hrozbami je stále větší poptávka po odbornících na kybernetickou bezpečnost, kteří umí efektivně chránit citlivé informace. Bez ohledu na to, zda jde o práci pro státní správu nebo soukromé společnosti.
Health a wellness trenér
Pozice happiness managerů nejsou v dnešní době v korporátu nic nového. Generace Z jde ale dál, její zástupci hledají pozice koučů, kteří vedou lidi na poli wellness a radí jim, jak přistupovat ke svému zdraví, zejména zdraví duševnímu. Důraz přitom kladou na wellbeing, tedy celkový stav emoční, tělesné i psychické rovnováhy.
Tvůrce digitálního obsahu
Od youtuberů po instagramové influencery, tvorba digitálního obsahu je oblast, která má umožnit Generaci Z zužitkovat její kreativitu a technické dovednosti.
Specialista na udržitelnou energetiku
Generace Z se podle LinkedInu velmi zajímá o životní prostředí, práce v oblasti udržitelné energetiky se tak ukazuje jako to pravé právě pro ni. Žebříček zmiňuje třeba konstruktéry solárních panelů nebo vývojáře v oblasti větrné energie.