ilustrační foto

ČEZ

Dvacet let s větrníky

Česká republika i zahraničí. ČEZ má s větrnými elektrárnami dvacetileté zkušenosti

Pavel Baroch

Pavel Baroch

redaktor

„Větrné elektrárny mají v České republice velký potenciál. Ve srovnání s dobou před patnácti lety mohou dnešní standardní větrné turbíny vyrobit několikanásobek bezemisní energie. Podle reálného scénáře by tak mohly v budoucnu dodávat energii pro deset až dvacet pět procent české spotřeby, což by pokrylo energetické potřeby stovek tisíc domácností,“ řekl člen představenstva ČEZ a ředitel divize Obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

Výhody větru

Větrníky jsou vhodným doplňkem – v ČR již rozšířených – fotovoltaických elektráren. Výrobní křivky větrných a solárních elektráren se totiž dokážou vzájemně doplňovat, a to nejen v průběhu roku, ale i v průběhu dne. Větrná elektrárna efektivně vyrábí i v zimě, stejně tak v noci, kdy fotovoltaika vyrábět ze své podstaty nemůže.

V energetické soustavě tak větrné elektrárny dokážou částečně kompenzovat kolísání produkce solárních elektráren. Na tento model sází například sousední Německo. Česká republika chce svůj energetický mix tvořit kombinací obnovitelných zdrojů a bezemisních jaderných elektráren. Výhodnější jsou větrné elektrárny ve srovnání s fotovoltaikami také díky vyššímu objemu výroby při záboru menší plochy, mají delší životnost i snadnější údržbu.

Dvojnásobný výkon

Zatímco fotovoltaickou elektrárnu ve výstavbě lokalita v podstatě nelimituje, pro tu větrnou musí být umístění pečlivě zvoleno. Důraz se přitom klade na ochranu přírody i krajiny, odstupovou vzdálenost od okolní zástavby, rychlost větru, možnost připojení do distribuční sítě, ale i potřeby leteckého provozu.

Větrné elektrárny, stejně jako jiné technologie, procházejí neustálým vývojem. Moderní větrníky jsou tak výrazně výkonnější než jejich stejně velké, ale starší varianty. Srovnatelně velká větrná elektrárna dnes může mít i dvojnásobný výkon a pětinásobnou výrobu.

Jednodušší je dnes také průzkum vhodného umístění budoucí elektrárny. K měření síly a potenciálu větru dnes slouží mobilní jednotky, které v daném místě působí několik týdnů. Dříve průzkum probíhal formou výstavby zkušebního stožáru, který zde zůstával i déle než rok. To zefektivňuje, zrychluje a zároveň zlevňuje přípravnou fázi.

V Česku i Německu

Společnost ČEZ není v této oblasti žádným nováčkem, větrné elektrárny provozuje zhruba dvacet let, a tak má své know-how na poli jejich výstavby, provozu i údržby. V České republice ČEZ nyní provozuje dvě větrné elektrárny, a to u obce Věžnice na území Kraje Vysočina a u obce Janov mezi Litomyšlí a Svitavami. Celkem jde o čtyři větrné turbíny o celkovém výkonu osm megawattů.

Větší množství větrných elektráren má ČEZ v sousedním Německu. Celkově nyní vlastní společnosti Skupiny ČEZ ve Spolkové republice Německo pevninské parky větrných elektráren s instalovaným výkonem 133,5 megawattu. Mezi nejnovější spuštěné projekty společnosti patří Aschères ve střední Francii, elektřinu zde začaly vyrábět čtyři větrné turbíny o výkonu dvanáct megawattů.