Hrot24.cz
Dětská skupina není školka

Shutterstock.com

Dětská skupina není školka

Novela zákona měla zvýšit dostupnost předškolní péče o mladší děti, podle kritiků ale dramaticky sníží její kvalitu

Vladimír Barák

Ministerstvo školství, odborné organizace, města a obce, ale i další ministerstva či takřka všechny kraje. Zástupci těchto institucí vznesli vážné připomínky k záměru novely zákona, kterou do legislativního procesu poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Podle kritiků dobrý záměr kazí řada vad, které ve výsledku systém předškolního vzdělávání ještě více destabilizují.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce novelou uložit samosprávám měst a obcí povinnost zajistit všem dětem starším tří let místo v předškolním zařízení. „Současné platné znění školského zákona obsahuje ustanovení o povinnosti obcí přednostně přijímat do mateřské školy děti, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně třetího roku věku. S cílem podpořit dostupnost služeb předškolní péče a vzdělávání se navrhuje zakotvit ve školském zákoně právní nárok na přijetí dítěte, které dosáhlo tří let, do mateřské školy. Obce budou moci splnit tuto povinnost rovněž prostřednictvím zajištění předškolní výchovy v dětské skupině,“ vysvětlilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Dřív půjde dítě do školy

Dobrý cíl ministerstva – zvýšit dostupnost předškolních zařízení – žádné z připomínkových míst nerozporovalo. Velký problém však mají s tím, jakým způsobem toho má být dosaženo. „Protože solidní partner by kromě povinnosti řekl i B, tedy to, jak máme tyto kapacity zajistit. Za rok školy nepostavíme. Rozpočty obcí na to také nestačí,“ uvedl Oldřich Vávra, místopředseda Sdružení místních samospráv ČR.

Problém má i s dalšími novinkami v zákoně. „Ministerstvo třeba nepočítá s vymahatelností či sankcemi, které by následovaly v rámci povinnosti, kterou obcím uděluje. Na druhou stranu ovšem právní nárok daný rodičům je vymahatelný. Lze očekávat, že vymáhání povede k soudním sporům rodičů, občanů obce, se samotnými obcemi, ve kterých žijí. Což samozřejmě dostatek míst v mateřských školách nezajistí, a než bude soudní spor vyřešen, dítě už půjde na základní školu,“ říká Vávra.

Zásadní připomínky vznesla i další organizace, Svaz měst a obcí ČR. „Obáváme se, že předložený návrh zásadním způsobem mění koncept dětských skupin směrem k poskytování péče o děti staršího předškolního věku, paradoxně zároveň spolu se snížením požadavků na vzdělávací činnost. Dětské skupiny se pro nižší nároky na prostory i kvalifikaci personálu mohou stát v dlouhodobém horizontu snazší, nikoli však kvalitnější formou předškolního vzdělávání,“ uvedl svaz. Ten tak připomíná, že zatímco mateřské školy jsou vzdělávacími institucemi spadajícími pod ministerstvo školství a musí splňovat řadu náročných hygienických a pedagogických kritérií, dětské skupiny jsou podpůrným rodinným opatřením pod ministerstvem práce a sociálních věcí. Jejich posláním není vzdělávat, ale primárně pečovat.

Dětská skupina není rovnocenná

Před tím, aby se dětské skupiny považovaly za plnohodnotné alternativy školek, varuje právě i resort školství. „Obecně nesouhlasíme s tím, aby podmínky pro předškolní vzdělávání mohla obec zajistit také zřízením dětské skupiny jako rovnocenné možnosti s mateřskou školou. Dětská skupina není škola a neposkytuje předškolní vzdělávání; nemusí v ní působit stejně kvalifikovaní zaměstnanci jako v mateřské škole a neexistuje pro ni rámcový vzdělávací program,“ upozornilo ministerstvo.

Jurečkův resort nyní vypořádává připomínky. Ty jsou však natolik zásadního charakteru, že by po zapracování všech z novelizace zákona prakticky sešlo. Nadále se nicméně počítá s platností novely od ledna 2024. Lze tedy očekávat, že ve vládě dojde ke sporu, zejména mezi představiteli KDU-ČSL (konkrétně ministrem práce Jurečkou) a STAN (ministrem školství Bekem).