Hrot24.cz
Děsí vás cloud? Zkuste ho, nebolí to

Shutterstock.com

Děsí vás cloud? Zkuste ho, nebolí to

Lidé se stále bojí představy, že nejsou schopni ukázat na konkrétní server a říct: „Moje data jsou tady“

Ačkoli více než devadesát procent podniků již nějakým způsobem využívá cloudové služby, podíl závislosti na on-premise infrastruktuře se stále pohybuje v obdobných číslech. Pro většinu společností se tak představa, že kompletně přestěhují to, co „mají doma“, někam na virtuální cizí hardware kdesi v zahraničí, zdá jako zatím nereálná. Spoustu lidí stále děsí představa, že nejsou schopni ukázat na konkrétní server a říct: „Moje data jsou tady.“

Pro a proti

I cloud má samozřejmě své výhody a nevýhody. Pokud jste státní orgán, provozovatel kritické infrastruktury nebo se jakýmkoli způsobem podílíte na národní bezpečnosti, je uložení dat kdesi (nedejbože v cizím státě) přinejmenším neoptimální. I v tomto případě máte ale možnost implementovat jednu z hybridních variant cloudového nasazení nebo prostě provozovat privátní cloud, což byla jedna z myšlenek, kam by mohla směřovat modernizace České pošty a následně kompetence svěřená Národní agentuře pro komunikační a informační technologie.

Jestliže však do této kategorie nespadáte, a ještě k tomu jste spíše malý nebo střední podnik, jsou TCO (celkové náklady spojené s vlastnictvím) vlastní technologické infrastruktury často obtížně obhajitelné. Jednou z hlavních výhod cloudové infrastruktury je, že můžete platit náklady spojené pouze se zdroji, které aktuálně využíváte, a tyto zdroje škálovat v podstatě neomezeně. Součástí těchto poplatků jsou samozřejmě zjevné náklady, jako je nákup hardwaru, elektřina, internet, ale i na první pohled možná neviditelné artikly, z nichž zcela nejvýznamnější jsou znalostní kompetence lidí. Za provozem spolehlivého cloudového datacentra stojí obvykle desítky IT odborníků, kteří tvoří nejen nemalou část nákladů, ale také je v dnešní době obtížné takové lidi na trhu práce sehnat. Představa, že by se malá firma měla náborem takového zaměstnance zabývat, zaplatit jej a pak na něm být plně závislá, je v současné situaci skutečně těžko proveditelná.

Využívání některé z obecně dostupných cloudových služeb má ještě další zásadní výhodu. Většina z nich je postavena selfcare systémem, kdy si v podstatě řeknete o nějaký poměrně standardizovaný zdroj a během několika minut jej můžete naplno využívat. Nabídka tří dominantních virtualizačních služeb (Azure, AWS, GCP) dnes navíc obsahuje desítky až stovky různorodých předpřipravených služeb, které sahají od hostingu malé webové stránky až po velkou datovou BI platformu nebo službu pro provoz AI clusteru.

Když potřebujete v praxi nasadit komplexní aplikaci náročnou na zdroje, a to zejména v případech, kdy jde o dočasnou alokaci, jste schopni flexibilně a většinou i poměrně levně toto provést během pár okamžiků. Ve srovnání s nějakým pořizováním serveru, instalací, konfigurací, údržbou a kompletním provozem, a zejména s připočtením nákladů na lidi, kteří se tomuto všemu musí věnovat, se jedná o nesporný benefit.

Kontejnerový cloud

V případech, kdy je použití veřejného cloudu nevhodné, existuje varianta právě výstavby privátního cloudu. V takovém případě jste obvykle schopni data ve spolupráci s lokálním dodavatelem lokalizovat a prostředí připravit na míru požadavkům. Tuto variantu jsme po celý život naší společnosti využívali i my a provozujeme si takový cloud sami. Historicky byla základem soustava hypervizorů, kteří poskytovali běhové prostředí pro jednotlivé virtuální stroje. Aktuálně je moderním tématem zejména kontejnerizace, čemuž se také v současnosti aktivně věnujeme. Jedním z infrastrukturních cílů, které jsme si do blízké budoucnosti nastavili, je přechod na interní selfcare kontejnerový cloud. V takovém modelu jsme schopni nabídnout dovnitř firmy služby privátního cloudu bez nutnosti lidských zásahů ze strany infrastruktury jako reakci na každý změnový požadavek ze strany provozu. Zároveň využíváme veškerých výhod provozu ve vlastních datacentrech a na vlastním hardwaru.

To, že přechod na cloud je stále probíhajícím trendem, který bude pořád více zesilovat, není žádným překvapením. V komplexnějším pohledu je však nutné vnímat různé modely poskytování cloudových služeb a vždy přizpůsobovat jejich případnou implementaci s ohledem na konkrétní případ a požadavky. V mnoha ohledech se tak jedná spíše o změnu přemýšlení o provozu infrastrukturních služeb a jejich servisním modelu než jen o změnu na technologické úrovni. 

Autor je chief technology officer ve společnosti Daktela