Češi našli způsob, jak zefektivnit zastaralý svět hotelů. Teď nabírají další obří investici

foto: koláž Hrot24/archiv Roberta F. Smithe/Tomáš Novák, Hrot24/ Berenika Slánská

Češi našli způsob, jak zefektivnit zastaralý svět hotelů. Teď nabírají další obří investici

Letos se českému scaleupu Mews obzvlášť daří. Získal již druhou obří investici a nabírá tisíce zákazníků v Severní Americe.

Filip Magalhães

V roce 2012 si Richard Valtr dal za cíl postavit platformu, která zefektivní provoz hotelů. K této myšlence ho vedla vlastní pracovní zkušenost na pozici nočního recepčního. Tam si uvědomil, že pohostinství je postaveno na zastaralých technologiích. A právě tehdy se začal psát příběh rychle rostoucího českého startupu (dnes již scaleupu) Mews, kterému během letošního března otevřel své brány elitní klub tuzemských jednorožců.

Příchod třetího českého unicorna, tedy firmy, jejíž hodnota překročila jednu miliardu dolarů, se začal rýsovat už v roce 2022. Mews tenkrát vybral od investorů 185 milionů dolarů, tehdy zhruba 4,3 miliardy korun, a jeho hodnota se v dolarech vyšplhala k 865 milionům.

Vybraná částka byla tou dobou čtvrtá nejvyšší, jakou kdy investoři svěřili startupu českých zakladatelů. V rámci březnové investice série C pak do Mews přiteklo dalších 110 milionů dolarů (v té době téměř 2,6 miliardy korun), valuace firmy se tak dostala na 1,2 miliardy dolarů. 

O ani ne půl roku později získává Mews další obří investici. Vista Credit Partners, dceřinka jednoho z největších světových private equity fondů v oblasti podnikového softwaru Vista Equity Partners, posílá českému scaleupu 100 milionů dolarů, tedy 2,25 miliardy korun.

Pro Mews jde o pokračování velmi úspěšného roku, kdy kromě zmíněných investic rozšířil svou klientskou základnu na více než 5 500 značek v 85 zemích, kde obsluhuje 75 tisíc uživatelů z řad hotelového personálu, a zaznamenal výrazný růst v Severní Americe. Tam počet jeho zákazníků vzrostl o 250 procent.

Nová investice má podpořit další expanzi a akviziční strategii Mews. „Dosud jsme úspěšně převzali devět firem. Finanční prostředky od Vista Credit Partners nám umožní pokračovat v investicích do akvizic prostřednictvím naší divize Mews Ventures,“ uvedl Valtr.

„Pohostinství je především o lidech, proto se zaměřujeme na vývoj cloudových technologií, které zaměstnancům umožní trávit méně času u obrazovek a více se věnovat hostům. Máme jedinečnou příležitost podpořit progresivní značky v pohostinství a urychlit jejich digitální transformaci. Financování od zkušeného investora, jako je Vista Credit Partners, nám tak umožní rychlejší rozvoj,“ doplnil jej šéf Mews Matt Welle. 

Mews teď také pokračuje v rozšiřování svého produktového portfolia. Mezi nové funkce patří například inteligentní asistent využívající umělou inteligenci nebo systém Mews Kiosk, který zkracuje čas potřebný na check-in. „Poskytnuté financování odpovídá ambiciózním plánům růstu Mews, který urychluje digitální transformaci v globálním hotelnictví,“ uzavřela Amy Mathews, ředitelka Vista Credit Partners. 

Prvním českým jednorožcem se v roce 2021 stal on-line prodejce potravin Rohlík podnikatele Tomáše Čupra. Ten koncem června získal gigantickou investici ve výši čtyř miliard korun.

O rok později se druhým tuzemským unicornem stala softwarová firma Productboard, která vrcholovým manažerům pomáhá porozumět požadavkům od klientů nebo třídit zpětnou vazbu od uživatelů. V posledních měsících se ale ztenčila o téměř polovinu. Propustila totiž část zaměstnanců, které ve velkém nabrala během covidové pandemie.

Vista Credit Partners investuje do podnikových softwarů, dat a technologií. Spravuje aktiva přes 8,1 miliardy dolarů a od roku 2013 proinvestovala více než 12,2 miliardy dolarů. Nabízí dlouhodobé financování s podmínkami podporujícími růst, zaměřuje se na firmy vedené zakladateli, partnerskou spolupráci a využívá širokou síť odborníků a poradců. Od svého vzniku dokončila více než 620 transakcí v oblasti softwaru a technologií.