Chaty a chalupy zlevňují, a to i před sezonou. Typické české roubenky naopak lámou rekordy
Trh s chalupami se rozdělil na dvě části. Ceny za běžné chaty a chalupy přestaly stoupat, u roubenek a dalších zajímavých domů naopak strmě rostou. „A jak se zdá, investorů, kteří jsou ochotni takové objekty kupovat, není málo,“ říká šéf Bezrealitky Martin Ponzer.
redaktor
Trend pokračuje. Zatímco během covidového období bylo pořizování rekreačních objektů hitem, dnes už jejich prodeje stagnují. A to i teď během jarních měsíců, kdy je zájem o tento typ nemovitostí obvykle největší. Ale zatímco průměrné ceny chat a chalup klesají a v řadě případů se dokonce dostávají pod loňská čísla, typické české roubenky se zachovalými lidovými prvky atakují nová maxima. Vyplývá to z dat realitní služby Bezrealitky.
Podle Bezrealitky se průměrná cena rekreačních objektů a pozemků oproti jaru snížila o pět procent na 2,79 milionu. Největší propad zaznamenal Karlovarský kraj, kde ceny klesly až o 16 procent. Následovalo Ústecko a Moravskoslezský kraj. Faktorů pro zlevňování je více – rostoucí ceny stavebních materiálů, dlouhotrvající stagnace cen u starších rodinných domů i nižší chuť domácností utrácet.
Nejlepší kousky se ovšem do prodejů dostávají jen zřídkakdy. Příkladem jde Liberecko a Královéhradecko, kde se nachází velké množství ceněných podhorských a horských chalup. Z takzvaného kombinovaného indexu Bezrealitky vyplývá, že typické roubenky dále zdražují – a výjimkou není ani 20- či 30procentní meziroční růst a ceny kolem 15 milionů.
„Jasně se ukazuje, že se trh s chalupami rozdělil na dvě části. Po loňském nadechnutí přestaly stoupat ceny běžných chalup a starších domů, vyžadujících celkovou rekonstrukci, neumožňující celoroční bydlení, často navíc v méně atraktivních lokalitách,“ říká Martin Ponzer, šéf Bezrealitky.
Naopak u chalup a domů, které mají nezpochybnitelnou architektonickou hodnotu, silný příběh nebo čerpají z genia loci celé lokality, testují ceny podle Ponzera nová maxima. „A jak se zdá, investorů, kteří jsou ochotni takové objekty kupovat, také není málo. Vědí totiž, že z nabídky mohou v příštích letech opět na delší dobu zmizet.“
Ponzer se domnívá, že trh si tuto dynamiku uchová i v druhé polovině roku, očekává proto stagnaci cen. „Je jasné, že majitelé se budou snažit nabídkové ceny zvyšovat. Ale to z mého pohledu povede jen k delšímu pobytu nemovitosti v nabídce. S největší pravděpodobností tak bude trvat i nadále stav, kdy je při vyjednávání potřeba velkorysost obou stran,“ doplňuje.
Bezrealitky jsou službou nabízející možnost přímého prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Na českém realitním trhu se jejich prostřednictvím zrealizuje asi 20 procent všech prodejů nebo pronájmů.
Měsíčně portál navštíví více než půl milionu zájemců o bydlení, v současnosti se jeho prostřednictvím prodá zhruba 700 a pronajme kolem čtyř tisíc nemovitostí měsíčně. Portál vznikl v roce 2007, od roku 2019 působí také na Slovensku. Šéf skupiny EHS, kam Bezrealitky spadají, nedávno Hrotu řekl, že se web chystá letos vstoupit do Německa.