Hrot24.cz
Češi mají vztah k půdě jako východní Němci – žádný. Protesty zemědělců nelze vyloučit ani u nás

foto Hrot

Češi mají vztah k půdě jako východní Němci – žádný. Protesty zemědělců nelze vyloučit ani u nás

Mohutné protesty zemědělců se šíří Evropou. Zda je lze očekávat i u nás a jaký budou mít dopad na evropskou zemědělskou politiku, vysvětluje v Hrotcastu hlavní analytik Hrot24 Miroslav Zámečník.  

Pavel Štrunc

Pavel Štrunc

Autor podcastů

Zatímco někteří zemědělci zdůrazňují problémy spojené s ekologizací a omezením používání pesticidů a herbicidů, další mají obavy z přílišné byrokracie spojené s evropskými environmentálními směrnicemi. Tyto obavy se stávají výraznějšími vzhledem k historickým a kulturním odlišnostem mezi západní a východní částí Evropy.

„Východní Německo je hodně podobné Česku. také tam byla JZD a státní statky a po pádu komunismu se k té půdě skoro nikdo nehlásil. Takže tam vznikly, podobně jako u nás, velké zemědělské společnosti a velké lány, zatímco když se podíváte například do Bavorsko, tak to je úplně jiný způsob zemědělství,“ říká analytik Hrot24 Miroslav Zámečník.

Zámečník zdůrazňuje, že zemědělce trápí především ekologizace a snaha o omezení používání chemických hnojiv a pesticidů. Zemědělci argumentují, že tato opatření zvyšují náklady a snižují produktivitu, což může být problematické zejména pro větší zemědělské podniky.

Protesty zemědělců podle něj ale nejsou jen výrazem nesouhlasu s ekologickými opatřeními, ale míří i proti dotačnímu systému a byrokratické kontrole ze strany Bruselu. Zámečník podotýká, že je důležité kultivovaně diskutovat o změnách a najít rovnováhu mezi potřebami zemědělců a ekologickými cíli.

Budou v Česku protesty podobné těm ve Francii, nebo Německu? Co by znamenal vstup Ukrajiny na trhy Evropské unie? A proč Evropská komise zdvojnásobila kontroly u zemědělců? Dozvíte se v Hrotcastu.

Hrotcast najdete kromě YouTube také na SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts