Obchodní střet
Brusel se v obavách z prudkého nárůstu čínského dovozu shání po nových pravomocích
Špičky Evropské unie očekávají globální obchodní válku – a domnívají se, že by se Unie za současného stavu věcí jen těžko bránila.
redaktor
Brusel se obává, že rozpory mezi členskými státy ztíží možnosti EU bojovat proti potenciálnímu přílivu levného zboží z Číny. Peking hodlá vyvážet do Evropy dotované zboží v reakci na vyhlídku vyšších cel v USA a Evropané se obávají, že účinné vlastní sankce nebudou moci zavést.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump hrozí, že během svého druhého funkčního období zdaní čínský dovoz až o 60 procent. To vyvolává obavy, že Peking se bude snažit získat zpět ztracený podíl na trhu v USA dumpingem většího množství zboží na jiných trzích – včetně EU.
Koňak proti autům
Záplava zlevněného čínského zboží by způsobila, že domácí výrobci by se potýkali s ještě zostřenější konkurencí. To by zvýšilo vyhlídky na odvetná obchodní opatření ze strany EU. Politici a úředníci Unie se však obávají, že tradiční obchodní opatření, která má Brusel k dispozici, by vznikala příliš pomalu a byla by závislá na konsenzu členských zemí, z nichž některé se možná raději podvolí Pekingu než Bruselu.
„V případě Číny jsme viděli, jak snadno se odpor EU zlomí, když musí čelit tlaku zvenčí,“ uvedl pro list Financial Times jeden z unijních zákonodárců, který si nepřál být jmenován.
Německo a čtyři další státy v říjnu hlasovaly proti clům na čínské elektromobily poté, co Peking omezil přístup na svůj automobilový trh. Čína poté uvalila vlastní antidumpingová cla na koňak, čímž zasáhla Francii, která opatření podpořila.
Ekonomika EU je závislá na vývozu, a je tudíž globální obchodní válkou silně zranitelná. Země jako USA a Čína jsou přitom schopny téměř okamžitě zavést cla a dotace. Někteří evropští představitelé se proto obávají, že závazek bloku dodržovat pravidla Světové obchodní organizace povede k tomu, že bude jen obtížně svůj vlastní průmysl chránit.
Usilují tedy o to, aby vedení EU mělo k dispozici více pravomocí reagovat. „Naše úsilí musí zahrnovat také posílení našich obranných nástrojů,“ uvedla tento měsíc Sabine Weyandová, nejvyšší úřednice Evropské komise pro obchod. „Budeme schopni udržet náš závazek k otevřenosti pouze tehdy, pokud budeme schopni jednotný trh účinně bránit.“
Evropu omezuje vůle dodržovat pravidla
Místopředseda Komise Stéphane Séjourné v dřívějším rozhovoru pro Financial Times varoval, že blok nemůže být odbytištěm globálních „nadměrných kapacit“. Upozornil, že by to vedlo k hospodářské krizi.
Trump, který může po svém návratu do úřadu 20. ledna zavést cla prakticky okamžitě, koncem listopadu slíbil, že vedle nových 25procentních tarifů pro Kanadu a Mexiko uvalí na čínské výrobky dalších 10 procent. Během předvolební kampaně však hrozil až šedesáti procenty.
„Čím více se v jedné části světa zvýší obchodní bariéry pro čínské zboží, tím více ho budou čínští vývozci směřovat na jiné trhy,“ řekl Mark Williams, hlavní ekonom pro Asii ve společnosti Capital Economics. „EU má tendenci poměrně úzce dodržovat pravidla, což ji omezuje v tom, co může dělat.“
EU by možná mohla využít stávajících „ochranných opatření“, která Bruselu umožňují při náhlém nárůstu dovozu zavést cla nebo kvóty relativně rychle. Tvrdí to Ignacio García Bercero, bývalý vysoký obchodní úředník Komise.
Jakmile Komise taková cla navrhne, členské státy hlasují o jejich schválení. Pokud však čtyři nebo více členských zemí (které však musejí dohromady tvořit nejméně 35 procent obyvatelstva EU) hlasují proti, cla v platnost nevejdou.
Roztříštěná reakce
EU může rovněž zahájit šetření, pokud se domnívá, že určitá odvětví neférově trpí dovozem výrobků s dumpingovými cenami. Nedávné vyšetřování dotací Pekingu pro výrobce elektromobilů však trvalo více než rok, než k němu úředníci stihli shromáždit obrovské množství důkazů. To je tempo příliš pomalé.
K zablokování cel stačí čtyři členské země Unie. Některé politiky to vede k názoru, že Komise potřebuje více vlastních nástrojů. Příkladem roztříštěné reakce na čínskou ofenzívu je elektromobilita: exekutiva EU musela sama iniciovat případ antisubvence, protože žádná členská země ani společnost se stížnost podat neodvážily.
Komise může také postihovat společnosti, které dostávají dotace a „narušují“ vnitřní trh. Může i podnikat kroky proti zemím, které neotevřou své trhy s veřejnými zakázkami. Rozhodla se též uplatňovat veškerá cla zpětně ke dni zahájení šetření. Chce tak zabránit prudkému nárůstu dovozu, který by se jim po dobu šetření vyhnul.