Bitva o české lesy: Novela zákona o myslivosti slibuje ochranu lesů, ale vyvolává obavy z byrokracie a omezení vlastnických práv
Novela zákona o myslivosti, která je připravována k projednání, vyvolává bouřlivé reakce mezi myslivci, zemědělci a vlastníky pozemků. Největší neshody vzbuzují nově zavedené povinné kvóty na odstřel zvěře, jejichž nesplnění bude spojeno s vysokými pokutami.
šéfredaktor
Ministerstvo zemědělství, v čele s ministrem Markem Výborným, vysvětluje návrh snahou řešit problém s přemnoženou zvěří. Podle údajů z Národní inventarizace lesů zvěř poškozuje až 32 % mladých stromků a každoročně způsobuje škody v hodnotě 2,5 miliardy korun, včetně nákladů na ochranná opatření. Cílem novely je tento stav zlepšit zavedením povinných minimálních kvót na odstřel spárkaté zvěře.
Výše kvót bude záviset na rozsahu poškození lesa v dané honitbě. V případě, že myslivci nesplní požadované kvóty, budou čelit pokutám od 50 000 do 200 000 korun, přičemž v dalších letech by mohlo dojít k jejich navýšení. Novela také zahrnuje snížení minimální výměry honitby z 500 na 250 hektarů a zavádí digitalizaci evidence lovu prostřednictvím plomb a fotografií.
Změny však vyvolaly silnou kritiku mezi myslivci, zemědělci i vlastníky pozemků. Myslivci varují, že novela by mohla vést k zániku tradiční myslivosti a paradoxně způsobit větší škody zvěří. Českomoravská myslivecká jednota zahájila petici proti návrhu.
Zemědělci se obávají, že přísné pokuty odradí mnoho myslivců, což povede ke zvýšení škod na polích. Předseda Myslivecké komise Agrární komory ČR Jiří Milek upozorňuje, že většina mysliveckých sdružení jsou nevýdělečné spolky, pro něž by vysoké pokuty mohly znamenat finanční krach.
K odpůrcům novely se připojila i skupina 60 významných vlastníků půdy a lesů, včetně známých šlechtických rodů. Kritizují, že novela má prvky „centrálního plánování a znárodnění“ a povede k nárůstu byrokracie. Vadí jim především to, že o lovu bude rozhodovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů na základě dat, aniž by úředníci navštívili konkrétní honitby.
Majitelé upozorňují, že novela fakticky znemožňuje plánování lovu podle stavu lesa. Dle návrhu ministerstva má totiž centrální plánování lovu probíhat podle údajů o poškození zkusné plochy, která ani není v honitbě, o jejíž plán lovu se jedná. Údaj o poškození nejbližší zkusné plochy může být také až 3 roky starý. Pokud si vlastník dovolí naplánovat lov podle aktuálního stavu svého lesa (a nikoliv podle centrálně naplánovaných úředních tabulek), vysouží si podle novely dvousettisícovou pokutu.
Vlastníci pozemků nesouhlasí ani s tím, že novela umožní lov i lidem, kteří nejsou členy místních mysliveckých sdružení. Tomáš Balihar, jeden z iniciátorů protestu, považuje tento systém za nespravedlivý a nevhodný pro demokratickou společnost.
Novela již prošla vládou a nyní čeká na projednání v Poslanecké sněmovně. Obě strany přinášejí protichůdné argumenty ohledně toho, jaké budou dopady novely na stav zvěře a lesů v České republice. Ministerstvo slibuje lepší ochranu lesů a zemědělské půdy, zatímco odpůrci se obávají narušení tradiční myslivosti a omezení práv vlastníků pozemků.
Výsledek legislativního procesu bude mít nepochybně významný dopad na budoucnost české myslivosti a správu lesů a zemědělských pozemků.