V USA poprvé po třiceti letech spustili nové reaktory. Se zpožděním a dvojnásobnou cenou proti plánu
Ve Spojených státech se po třech dekádách zprovoznily dva nové jaderné reaktory ve státě Georgia. Nové se ale nestaví, provozovatelé spíše uvažují o modernizaci stárnoucích bloků.
Americký jaderný průmysl má důvod slavit. Alespoň na první pohled. Po dlouhé odmlce, která trvala přes třicet let, se totiž zprovoznily dva nové jaderné reaktory, konkrétně v elektrárně Vogtle v Georgii. Každý blok má instalovaný výkon 1117 megawattů.
Slavnostního otevření nové jaderné elektrárny se zúčastnil i místní guvernér a republikán Brian Kemp, který v dobrém rozmaru před stovkami pozvaných slíbil, že se v areálu elektrárny postaví ještě další reaktor.
Radost ovšem kalí skutečnost, že na dokončení nových bloků ve Vogtle se čekalo o mnoho déle, než sliboval původní harmonogram. A s tím pochopitelně došlo k navyšování rozpočtu. Energetická společnost Southern Company protáhla dokončení o sedm let oproti plánu, rozpočet nabobtnal na více než dvojnásobek – ze 14 miliard dolarů (319 miliard korun) až na 35 miliard dolarů (798 miliard korun), uvádějí nezávislé odhady.
Místopředseda komise pro veřejné služby ve státě Georgia Tim Echols dokonce radí ostatním americkým státům, aby cestu výstavby úplně nových bloků nenásledovaly, pokud nebude jasně definován rozpočet, který nelze překročit.
Varování možná ani nebylo třeba – další jaderné reaktory se nyní ve Spojených státech nestaví a plánují se maximálně modernizace a přestavby stávajících jaderných elektráren. Sektor jaderné energetiky rovněž spoléhá na technologii malých modulárních reaktorů. Ale také v tomto segmentu se dotažení komerčně životaschopného modelu odkládá.
Expert na jadernou energetiku z analytické služby BloombergNEF Chris Gadomski je přesvědčen, že v současné době ze soukromých peněz nová velká jaderná elektrárna ve Státech nevznikne jednoduše z důvodu, že náklady na její postavení jsou extrémní.
Naopak Čína díky štědrým vládním dotacím pravděpodobně předstihne USA v počtu jaderných reaktorů do 2030. Letos dokončí čtyři reaktory a v následujících letech by jich mohlo být i deset za rok. Nyní je ve Spojených státech v provozu 93 jaderných bloků, v Číně to je 55 reaktorů.
Americký jaderný byznys tak půjde spíše cestou modernizace současných elektráren a zvyšování jejich výkonu. Průmyslová skupina podporující zájmy amerického jaderného sektoru Nuclear Energy Institute odhadla, že do roku 2032 se celkově zvýší výkon stávajících reaktorů o 2,5 gigawattu. Jaderní operátoři spoléhají také na daňové pobídky, které nabízí administrativa Joea Bidena.