Hrot24.cz
Američané si všímají českých zbrojařů. Vydělali miliardy na opravách sovětských tanků

CSG

Američané si všímají českých zbrojařů. Vydělali miliardy na opravách sovětských tanků

Skupině CSG se nebývale daří a z jejího šéfa Michala Strnada se stal dolarový miliardář. Úspěšného byznysového příběhu českých zbrojařů si všímá americká agentura Bloomberg, jež pasuje zbrojní skupinu na jednu z nejrychleji rostoucích firem v Evropě.

František Novák

Válka na Ukrajině úplně změnila dynamiku evropského zbrojního průmyslu a jednou z nejúspěšnějších firem se v tomto sektoru stala česká Czechoslovak Group (CSG), kterou vede jednatřicetiletý Michal Strnad.

Podnikání založil už v 90. letech jeho otec Jaroslav, když začal s opravami rezivějících tanků ze sovětské éry pod hlavičkou Excalibur Army ve Šternberku severně od Olomouce. A jak napsala agentura Bloomberg, nyní průmyslově-technologická skupina CSG těží z největší poptávky pro zbraních, vojenské technice a munici od konce studené války.

Skupina nedávno zveřejnila své hospodářské výsledky za loňský rok. Tržby se meziročně zvýšily o 71 procent na 42 miliard korun, od roku 2021 to znamená trojnásobný růst. Rovněž čistý zisk za rok 2023 ohlásila skupina ve výši pět miliard korun s meziročním nárůstem 49 procent.

„I kdyby válka měla skončit zítra, doplnění prázdných skladů bude trvat roky, nemluvě o tlaku na zvýšení výdajů na obranu a navýšení výroby,“ řekl americké agentuře Michal Strnad, který se rovněž podle žebříčku časopisu Forbes stal skokanem roku, když se v mezinárodním srovnání posunul o stovky míst nahoru, se jměním 4,4 miliardy dolarů (103 miliard korun) a je mezi Čechy na šestém místě. Podle českého manažera má skupina objednávky na řadu let dopředu.

CSG také výrazně expanduje po celém světě, v roce 2020 koupila španělského výrobce velkorážové munice Fabrica de Municiones de Granada, o dva roky později pak italského výrobce malorážní munice Fiocchi Munizioni SpA. V současnosti se dotahuje akvizice divize Sporting Products americké společnosti Vista Outdoor Inc. Tím by se skupina CSG stala světovou jedničkou v produkci malokaliberního střeliva.

Skupina uvažuje také o vybudování společného zbrojního podniku přímo na Ukrajině. Kromě výroby munice by se mělo jednat také o těžkou vojenskou techniku. Od začátku ruské invaze už poslala CSG na Ukrajinu asi 150 až 160 kusů techniky.

Zbrojovkám se obecně v posledních letech ekonomicky daří. Akcie německé společnosti Rheinmetall za poslední tři roky vzrostly o více než pět set procent, čímž překonaly většinu velkých amerických technologických firem. Udržení vysokých rozpočtů na obranu i v rámci zemí NATO ale bude podle analytika poradenské společnosti Janes Guye Andersona obtížné.

Česká ministryně obrany Jana Černochová pro Bloomberg uvedla, že Česko poskytlo místním zbrojovkám od začátku války na Ukrajině už vývozní licence na zbraňové systémy a munici v hodnotě 130 miliard korun.