F-16 Block 70 je modernizovaná verze slavného stroje
Shutterstock.com
Vojenské technologie
Bulhaři slaví, mají první novou stíhačku F-16 od Američanů. Budeme silnější, vzkazují okolí
Členská země NATO oslavuje první dodávku amerických stíhaček F-16 od výrobce Lockheed Martin.
redaktor
Bulharská vláda si pochvaluje první dodávky modernizovaných stíhacích strojů 4. generace F-16 Fighting Falcon v době, kdy nedaleko od jejích hranic pokračuje čtvrtým rokem rusko-ukrajinská válka.
Dodávku amerických stíhaček vnímá jako symbol toho, že už nepatří do sovětské, respektive ruské zóny vlivu. Celkově si Sofie objednala 16 kusů stíhaček, které se vyrábějí už od roku 1973.
Americké vojenské letouny budou znamenat zásadní krok v modernizaci bulharského vojenského letectva, které až dosud muselo spoléhat na stíhačky z éry Varšavské smlouvy. Zařazení letadel F-16 navíc bude znamenat sladění vojenských kapacit země se standardy Severoatlantické aliance.
Bulharsko také v minulém roce překročilo dvouprocentní hranici HDP na obranu, aby splnilo závazek aliančních zemí, že budou zvyšovat své výdaje na vyzbrojení a modernizaci armád. Američané nově chtějí po členských zemích, aby to bylo pět procent.
I když balkánská země přímo nesousedí s Ruskem, leží u Černého moře, které se stalo klíčovou válečnou zónou mezi Kyjevem a Moskvou. Dodávku první stíhačky F-16 si pochvaloval bulharský premiér Rosen Željazkov, jenž je zástupcem proevropské strany GERB.
Šéf vlády v Sofii dodal, že přistání první americké stíhačky na bulharském vojenském letišti Graf Ignatievo nedaleko Plovdivu je symbolem strategického partnerství Bulharska se Spojenými státy a znamená novou perspektivu pro bulharskou armádu.
Balkánská země už v roce 2019 podepsala smlouvu na nákup osmi víceúčelových stíhaček F-16 Block 70 za 1,3 miliardy dolarů (30 miliard korun). První stroje mělo bulharské letectvo dostat v roce 2023, dodávka byla zpožděna kvůli covidu.
V roce 2022 pak kabinet objednal další osmičku stíhaček, které mají být dodány do konce roku 2027. Bulharsko je členem Severoatlantické aliance od roku 2004 a chce nahradit stárnoucí stíhací flotilu sovětských MiG-29.
Americký výrobce Lockheed Martin zdůraznil, že nové F-16 mají modernizované radary, avioniku a zbraňové systémy. Stíhačky mohou nést i jaderné zbraně. Nejmodernější konfigurace má dokázat konkurovat stíhačkám 5. generace.
Dodávky letadel na Balkán podle firmy posílí globální bezpečnost na další dekády. Bulharský ministr obrany Atanas Zaprjanov počítá s tím, že americké stíhačky budou ve službě 30 až 40 let a přispějí také k větší motivaci pilotů i dalšího personálu sloužit u vojenského letectva.