Shutterstock.com
Zkrachovalá cestovka FTI zrušila zájezdy s odletem ode dneška do pondělí
Zkrachovalá německá cestovní kancelář (CK) FTI Touristik zrušila zájezdy s odletem ode dneška do pondělí. Jak se bude situace vyvíjet dál, není v tuto chvíli jasné.
Informovala o tom dnes výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková. Možná je podle ní varianta, že by zájezdy následně převzal jiný subjekt. Přesný počet klientů, kteří měli s CK FTI Touristik na dovolenou mezi dneškem a pondělím odletět, Chaloupková neuvedla. V cestovní agentuře Invia, která prodává zájezdy, řeší jednotlivé případy, řekla ČTK mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková.
V zahraničí je s německou CK FTI Touristik, která na sebe v pondělí podala návrh na zahájení insolvenčního řízení, přibližně 200 až 300 českých turistů, řekla ČTK v úterý Chaloupková. Dovolenou tráví převážně v Turecku, další jsou v evropských letoviscích. Agentura Invia zatím podle Jiruškové nezaznamenala případy, kdy by klienti, kteří nyní jsou se zkrachovalou německou CK FTI v zahraničí, museli dovolenou předčasně ukončit.
Lidé, kteří si zájezd koupili přímo od FTI Touristik či přes českou cestovní agenturu, by se podle Chaloupkové měli primárně obrátit na německý cestovní fond DRSF. Právě u toho jsou německé CK pojištěny proti úpadku. Česká cestovní agentura klientům dokáže poskytnout pomoc s překladem či je dále nasměrovat, řekla ČTK Chaloupková. Informace, které CK FTI lidem i prodejcům poskytuje, jsou podle ní kusé.
Klienti, kteří ještě neodcestovali, si mohou u fondu DRSF nárokovat vrácení peněz za celý zájezd. Pokud by lidé museli dovolenou ukončit dříve, dostanou podle Chaloupkové rozdíl mezi počtem vyčerpaných a nevyčerpaných dní.
Společnost FTI Group, do které CK FTI Touristik patří, v době pandemie nemoci covid-19 získala od státního stabilizačního fondu WSF pomoc 595 milionů eur (14,7 miliardy korun). Byly náznaky, že budoucnost má zajištěnou, protože ji za jedno euro chtělo převzít konsorcium vedené americkým finančním investorem Certares a chtělo do ní vložit nový kapitál v objemu 125 milionů eur.
Podle poskytnutých údajů však rezervace v poslední době výrazně zaostávala za očekáváním a mnoho dodavatelů trvalo na platbě předem. Kvůli tomu se zvýšila potřeba likvidity, a firma už nebyla schopna tyto peníze vyplácet do doby, než bude vyřešena nová investice. Vláda odmítla firmě poskytnout další pomoc.
FTI Group má zhruba 11 tisíc zaměstnanců a je třetí největší evropskou cestovní společností za TUI a DER Touristik. Ve fiskálním roce 2022/2023 vzrostl firmě obrat o deset procent na 4,1 miliardy eur. Hlavním akcionářem byla naposledy egyptská investiční rodina Sawirisů, uvedla agentura DPA.