Světová ekonomika
Vývoz z Číny loni stoupl o 5,9 procenta, přebytek obchodu byl rekordní
Vývoz je důležitým pilířem čínské ekonomiky. Americké clo na čínské výrobky by letos mohlo mít negativní dopad na zahraniční obchod a stát se brzdou růstu ekonomiky asijské velmoci.
čtk
Vývoz z Číny se v loňském roce výrazně zotavil. Ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 5,9 procenta na 3,58 bilionu dolarů (87,6 bilionu korun). Dovoz se zvýšil jen o 1,1 procenta na 2,59 bilionu dolarů. Přebytek bilance zahraničního obchodu se tak zvýšil na rekordní úroveň 992 miliard amerických dolarů. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na údaje čínského celního úřadu.
Podle analytiků čínské vývozce loni podpořil slabší jüan. Podařilo se jim tak najít kupce v zámoří, aby kompenzovali nižší domácí poptávku, která je nutila snižovat ceny.
V samotném prosinci vývoz vyskočil o 10,7 procenta, což bylo více, než čekali analytici. V listopadu vývoz vzrostl o 6,7 procenta. Dovoz stoupl o jedno procento, nejvíce od července 2024. Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters čekali naopak pokles dovozu o 1,5 procenta.
Přebytek obchodní bilance Číny minulý měsíc stoupl na 104,8 miliardy dolarů z listopadových 97,4 miliardy. Přebytek se Spojenými státy vzrostl na 33,5 miliardy z 29,81 miliardy dolarů v předchozím měsíci.
Na růst vývozu v prosinci zřejmě měla vliv změna vlády v USA příští týden, kdy se čínské společnosti snažily zbavit co nejvíce svého zboží. Nastupující americký prezident Donald Trump totiž slíbil oznámit po své inauguraci nová cla na čínské zboží.
Vývoz je důležitým pilířem čínské ekonomiky. Clo na čínské výrobky by letos mohlo mít negativní dopad na zahraniční obchod a stát se brzdou růstu čínské ekonomiky. Země se přitom stále potýká se slabou domácí spotřebou a krizí na trhu s realitami. Zavedení cel by také mohlo vyvolat obchodní válku mezi oběma velmocemi.
Itálie jedná s Muskovou SpaceX o zabezpečení vládní komunikace
Analytici také upozorňují, že se blíží největší čínský svátek, oslavy lunárního nového roku. Ty trvají od 28. ledna do 4. února. To rovněž mohlo mít vliv na vysoký prosincový růst vývozu, protože odběratelé čínského zboží se snažili předzásobit před tímto volnem. Růst dovozu pak mohlo podpořit hromadění zásob komodit, jako měď a železná ruda, v rámci čínské strategie nakupovat, když jsou ceny nízko.
Nejvyšší představitelé Číny se zavázali, že v letošním roce uvolní měnovou politiku a přijmou aktivnější fiskální politiku s cílem kompenzovat vnější tlaky a oživit domácí poptávku. Vláda si pro letošní rok stanovila za cíl udržet ekonomický růst kolem pěti procent. Loni se ale splnění tohoto cíle občas ukázalo jako velmi náročné.