Vlastní bydlení je nedostupné už i pro střední třídu
Dramatické zdražování nemovitostí sice po dlouhých měsících zpomaluje, totéž platí i pro hypotéky, přesto se vlastní byt nebo rodinný dům stávají nedostupným snem už i pro střední třídu.
redaktor
Je to způsobeno vyšponovanými cenami a zhoršením dostupnosti hypoték. Ale nejde jen o zájemce o bydlení, ale také o developery, pro něž nastalo období s nejasnými vyhlídkami.
„Hypoteční klienti často nesplňují přísné podmínky bank pro poskytnutí hypotečního úvěru. Další zátěž představují vysoké hypoteční úroky, které se vyšplhaly až za hranici šesti procent, zatímco v roce 2020 nedosahovaly ani dvou procent. Lidem, kterým skončilo fixační období, tak u průměrné hypotéky ve výši 3,5 milionu korun s třicetiletou splatností vzrostla měsíční splátka z původních 13 tisíc na 21 tisíc korun,“ konstatovala Jana Panochová, analytička realitní společnosti Lexxus, která patří mezi největší pražské prodejce nových bytů.
„Pro běžné kupující se tak staly hypotéky nedostupnými, což dokládá meziroční pokles objemu hypoték o 74 procent. Kupující se rekrutují z velké části z hotovostních klientů, pro které navzdory vysokým cenám představují nemovitosti bezpečný investiční nástroj,“ dodala Panochová.
Nelehká doba pro developery
Doba je nelehká i pro developery. Enormně dlouhé povolovací procesy přinášejí nejistotu i prodražování staveb. Stavební materiály mají dlouhou dodací lhůtu a současně jejich cena dramaticky rostla. „Momentálně zaznamenáváme již mírný pokles cen, ale pouze u materiálů, jejichž výroba není energeticky příliš náročná,“ poznamenala Panochová.
Vysoké ceny pražských nemovitostí vedou ke zvýšení zájmu o rodinné domy i byty ve Středočeském kraji, kde jsou ceny až o polovinu nižší než v Praze. Atraktivní jsou zejména dobře dopravně dostupné regiony, přičemž zákazníci považují za ideální přímé vlakové spojení do Prahy.
„Byty se staví i v lokalitách dříve typických pro rodinné domy. Důkazem toho je rostoucí bytová výstavba právě ve Středočeském kraji. Počet dokončených bytů je v prvním pololetí letošního roku o 37 procent vyšší než v Praze, což představuje opačný trend než před rokem 2020,“ uvedla Panochová. Ze situace profitují majitelé nájemních nemovitostí, protože kvůli horší dostupnosti vlastnického bydlení roste právě poptávka po nájmech.
Lidé už nekupují všechno
Panochová dodala, že od začátku letošního roku zaznamenala její společnost zvýšenou poptávku po službách oddělení Consulting, které pro developery zajišťuje hloubkovou analýzu projektů a optimalizaci cenové strategie. „Současná situace je složitá, a proto mnozí developeři potřebují pomoci s nastavením a prodejem svých projektů,“ řekla Panochová.
Doba, kdy zájemci koupili téměř každou nemovitost, která se dostala na realitní server, je totiž pryč. Kupující jsou sice stále aktivní, ale daleko pečlivěji si vybírají. Často rozhodují detaily, a to jak v dispozicích bytů a domů, tak v jejich standardním vybavení nebo použitých technologiích. „Každá drobnost je důležitá, dodá projektu exkluzivitu a klienta nadchne nebo může ušetřit developerovi spoustu peněz. Zkrátka, naším cílem je navrhnout atraktivní projekt a současně maximalizovat zisk pro developera,“ konstatovala Jana Panochová z realitní kanceláře Lexxus.
Současná situace na trhu samozřejmě na developery klade vyšší nároky. „Klienti jsou stále náročnější a nemůžeme se jim divit, ceny pražských nemovitostí jsou vysoko a vzhledem k cenám stavebních prací a materiálů nejspíš dolů nepůjdou. Je třeba zvolit nejen správný cenový, ale také marketingový mix a zaměřit se na vhodnou cílovou skupinu,“ řekla Denisa Višňovská, která v realitní kanceláři Lexxus působí jako partnerka. „To je důvod, proč se na nás obracejí nejen menší developeři, ale i velcí, ostřílení hráči.“
Stabilizace v příštím roce
Jana Panochová ze společnosti Lexxus odhaduje, že by se rezidenční trh mohl stabilizovat v příštím roce. Poptávka po nemovitostech, zejména těch ve střední kategorii, bude podle ní do značné míry závislá na dostupnosti hypotečních úvěrů. Růst hypoték by už neměl být takový jako v letošním roce, někteří bankéři dokonce předpokládají, že by úroky mohly příští rok začít klesat společně s očekávaným poklesem inflace.
„Pravděpodobně tedy dojde ke zpomalení růstu nebo stagnaci cen nemovitostí. Klienti se budou stále více soustřeďovat na cenově dostupnější lokality mimo naši metropoli. Vše nasvědčuje tomu, že nájemnímu segmentu se bude dařit i nadále a poptávka i ceny nájmů kontinuálně porostou,“ konstatovala Panochová.