Věda otevírá bránu do pravěku: Mamuti a tasmánští tygři se vracejí
Vědci se chystají oživit mamuty, tasmánské čerty a další vyhynulé druhy. Revoluční technologie "de-extinkce" slibuje návrat dávno ztracené biodiverzity, ale zároveň vyvolává obavy z možných ekologických a etických dopadů.
šéfredaktor
Americká společnost Colossal Biosciences oznámila ambiciózní plán na oživení několika vyhynulých druhů, včetně mamuta srstnatého, tasmánského čerta a ptáka doda.
Klíčový faktor je vývoj sloních kmenových buněk, které mohou být přeměněny na jakoukoliv tkáň v těle. Tato technologie by mohla umožnit rekreaci druhů, které vyhynuly před tisíci lety. Vědci jsou si svým úspěchem natolik jistí, že předpovídají návrat těchto tvorů již v příštím desetiletí.
Ben Lamm, spoluzakladatel Colossal Biosciences, vysvětluje, že jejich přístup se liší od fikce známé z filmu Jurský park. Místo používání DNA z jantaru využívají umělou inteligenci k identifikaci klíčových genů, které definují konkrétní druhy, a ty pak vkládají do genomů příbuzných žijících zvířat.
Zastánci projektu argumentují, že "de-extinkce" může přinést významné ekologické výhody. Lamm tvrdí, že návrat klíčových druhů může pomoci obnovit rovnováhu v narušených ekosystémech a přispět k boji proti klimatické změně zlepšením cirkulace kyslíku a dusíku v přírodě.
Přesto tento ambiciózní plán vyvolává etické otázky a obavy z možných nepředvídatelných důsledků. Kritici poukazují na potenciální rizika spojená s návratem druhů, které se dlouho nevyskytovaly v současných ekosystémech.