Hrot24.cz
V kauze ukrajinských úplatků pro Bidena stojí Kreml, řekl „práskač“ FBI

foto Shutterstock.com

V kauze ukrajinských úplatků pro Bidena stojí Kreml, řekl „práskač“ FBI

Ruská rozvědka se angažovala v případě šíření dezinformací, že Joe Biden a jeho syn Hunter brali úplatky od ukrajinské firmy Burisma Holdings. Řekl to bývalý informátor FBI Alexander Smirnov.

František Novák

Propojení současného prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera s ukrajinskou energetickou firmou Burisma Holdings je oblíbeném tématem odpůrců rodiny šéfa Bílého domu. Na sociálních sítích se často opakují neověřené zprávy o tom, jak od této firmy, ve které byl v letech Hunter Biden aktivní v letech 2014 až 2019, oba dostali úplatek ve výši pěti milionů dolarů.

Tento příběh rád opakuje Donald Trump a jeho voliči. Sám Trump v roce 2019, když úřadoval v Bílém domě, volal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby případ prošetřil.

Nyní dostala kauza novou dynamiku, když byl zadržen americkými úřady bývalý informátor FBI Alexander Smirnov. Obžalovaný muž totiž řekl vyšetřovatelům FBI, že za celým případem stojí ruské tajné služby, které tím chtěly ovlivnit ruské prezidentské volby v roce 2020. Jinými slovy, na otce a syna Bidenových měla vyplavat špína, aby to snížilo šance na zvolení demokratického politika do Bílého domu. Nyní je Smirnov obviněn, že záměrně agentům FBI lhal.

Američtí vyšetřovatelé uvedli, že Smirnov „aktivně prodával nové lži, které by mohly ovlivnit americké volby“. S ruskými agenty rozvědky se měl sejít ještě na konci minulého roku, aby ovlivňoval i letošní prezidentské volby v USA v neprospěch Bidena.

Zadržený „práskač“ podle CNN tvrdil, že má dlouhodobé kontakty i na vysoce postavené ruské zpravodajské důstojníky, kteří velí ruským zabijákům v zahraničí. Americká FBI argumentuje tím, že by měl být Smirnov ve vazbě, protože si kontakty na ruskou rozvědku stále udržuje.

Informátor, který s FBI spolupracoval od roku 2010, byl nejprve po rozhodnutí amerického soudu vyšetřován na svobodě, je ale monitorován GPS zařízením a musel odevzdat i své cestovní doklady (má americké a izraelské občanství). Po dvou dnech byl ale opět zatčen.

FBI tvrdí, že šíření dezinformací o jednom ze dvou hlavních kandidátů na budoucího prezidenta, se projevuje dodnes, protože se zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, opakovaně snaží o zahájení procesu impeachmentu prezidenta právě kvůli údajné korupci od ukrajinské firmy.

Z vyšetřování FBI vyplynulo, že Smirnov loni v září americkým agentům tvrdil, že byly odposlouchávány telefonní hovory Huntera Bidena v kyjevském hotelu, který je údajně pod kontrolou ruské rozvědky, i když bylo jasné, že se jedná o výmysl, protože syn prezidenta na Ukrajinu necestoval. Cílem bylo podle amerických úřadů pouze šířit dezinformace o kandidátovi jedné ze dvou hlavních stran, které se účastní letošních voleb.