USA vs. TikTok: Bitva o národní bezpečnost
Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek reagovalo na žalobu společnosti TikTok proti federálnímu zákonu, který by mohl vést k celonárodnímu zákazu této populární aplikace. V podání odůvodnění k federálnímu odvolacímu soudu ministerstvo vyjádřilo vážné obavy ohledně potenciálních bezpečnostních rizik spojených s používáním TikToku.
šéfredaktor
Hlavní důvody obav ministerstva:
1. Algoritmus TikToku by mohl být údajně použit k tajnému ovlivňování amerických voleb čínskou vládou.
2. Aplikace shromažďuje velké množství citlivých dat od 170 milionů amerických uživatelů, včetně údajů o lokacích a soukromých zpráv.
3. Existují obavy, že by čínská vláda mohla mít přístup k těmto datům a využít je pro své zájmy.
4. Ministerstvo tvrdí, že pokračování provozu TikToku pod současným vlastnictvím představuje "nepřijatelnou hrozbu pro národní bezpečnost".
TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v květnu podaly žalobu proti zákonu podepsaném prezidentem Bidenem, který požaduje, aby aplikace do poloviny ledna 2025 našla nového vlastníka, jinak bude v USA zakázána. ByteDance argumentuje, že zákon je protiústavní a porušuje právo na svobodu slova.
Ministerstvo spravedlnosti však tvrdí, že zákon se zaměřuje na legitimní obavy o národní bezpečnost, nikoli na potlačování svobody projevu. Navrhuje, že prodej TikToku americkému partnerovi by mohl umožnit provozování aplikace v USA bez přerušení.
Právní spor může mít zásadní dopad na budoucnost TikToku v USA a bude klíčovým testem rovnováhy mezi národní bezpečností a svobodou projevu v digitálním věku.