Univerzity už přišly o desítky milionů dolarů od dárců. Za knížecí rady
Šok veřejnosti po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás ze začátku října byl zprvu obrovský
redaktor
Brzy po zahájení odvetné akce Izraele, která má za cíl zničit vojenské křídlo faktické vlády v Gaze, se ale situace začala obracet.
Především mezi progresivní levicí se po prvních náletech a civilních obětech v Gaze objevili lidé, kteří jako by na teror zapomněli či ho v horším případě rovnou omlouvali jako ospravedlnitelný odpor Palestinců. Jedni z nejhlasitějších kritiků Jeruzaléma se objevili na amerických univerzitách, a to včetně těch nejprestižnějších.
Například na Harvardu vznikla petice desítek studentských sdružení, kterou stěží lze nazvat jinak než nechutnou. Není v ní ani slovo o brutalitě Hamásu; naopak ostrými slovy na adresu Izraele se pamflet jen hemží. Harvard přitom nebyl jediný.
Pokrokoví studenti, kteří z pohodlí kampusů udílejí knížecí rady Židům, jak se (ne)bránit teroru, ale svou akci nedomysleli. Ignorovali fakt, že mezi významnými dárci jejich alma mater jsou také bohatí Židé či prostě lidé, kteří nevidí situaci na Blízkém východě stejně jednostranně jako oni.
Deník Financial Times píše, že Harvard, Stanford nebo Pensylvánská univerzita už přišly o desítky milionů dolarů od dárců. Ekonomická moc donorů je natolik významná, že vedení univerzit začíná v panice couvat a vyjádření svých studentů mírnit.
Většina levičáků z kampusů ale zůstává neoblomná. Bude zajímavé sledovat, jaké budou jejich reakce, až jim školy kvůli nedostatku peněz zvýší školné nebo omezí komfort dosud dotovaný Židy, jimiž mladá levice pohrdá.