Hrot24.cz
Nabíjení dronů laserem i boj proti povodním. Univerzity v Evropě bojují o dalšího jednorožce

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Nabíjení dronů laserem i boj proti povodním. Univerzity v Evropě bojují o dalšího jednorožce

Berlínské umělecké centrum Radialsystem minulý týden hostilo celoevropskou soutěž pro nejlepší startupy z prostředí univerzit. Přehlídku evropského výzkumu si nenechali ujít ani investoři, kteří očekávají, že objeví firmy s potenciálem jednorožců, tedy mířící na miliardovou hodnotu v dolarech.

Kristina Blümelová

Spin-out nebo také spin-off je označení pro firmu, která vznikla na akademické půdě jako subjekt, jenž může dobře využít a ekonomicky zhodnotit univerzitní výzkum. Tento typ podnikání je již dlouho zcela běžný v USA, v posledních letech se však trend přenáší i do Evropy a ani zdejší univerzity se už zakládání firem nebojí. A vzhledem k tomu, že Německo stále platí za technologického tahouna celého kontinentu, není divu, že se festival těch nejlepších evropských spin-outů odehrával právě v Berlíně.

Tato prestižní akce, každoročně pořádaná Porýnsko-Vestfálskou technickou univerzitou v Cáchách (RWTH Aachen University) a HHL Graduate School of Management v Lipsku, sdružuje kanceláře pro transfer technologií, zakladatele univerzitních firem, korporace a deeptech rizikové investory z některých nejvýznamnějších evropských firem. A jak informoval Sifted, nechyběly ani společnosti IQ Capital, High-Tech Gründerfonds, Earlybird či UVC.

Z prezentací podle tohoto portálu vyčnívalo hned několik témat. Jedním z nich byla technologie, která by mohla být použita k zefektivnění dronů. Společnost GaltTec, která vznikla na univerzitě v estonském Tartu, vyrábí mikrotrubicové palivové články na bázi pevných oxidů pro bezpilotní letouny, zařízení mimo síť a přenosná zařízení. Cílem společnosti je oslovit výrobce dronů s cílem prodloužit dobu nepřerušovaného letu a snížit náklady na údržbu.

Další velmi zajímavou firmou, která předvedla vylepšení pro drony, byla SunCubes z univerzity Politecnico di Milano v Itálii, která vyvinula systém generátoru a přijímače vyzařujícího laser pro bezdrátové napájení. Jejich využití zahrnuje opětovné nabíjení dronů během letu.

Technologie pro prevenci povodní a zmírňování povodňových rizik představil Riverkin, spin-out ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu (ETH), který vyvinul senzory, jež mohou měřit stav říčních sítí a odhalit změny, které by mohly znamenat riziko povodní nebo znečištění.

Společnost FloodWaive, spinout z RWTH Aachen, zase vyvinula model umělé inteligence, který funguje jako systém včasného varování před rizikem povodní v reálném čase. Tyto projekty mají v současné době velký význam, protože střední i jižní Evropa se čím dál tím častěji potýkají s ničivými záplavami.

A vědomi jsou si toho i investoři, kteří univerzitním spin-outům věnují v posledních letech velkou pozornost. Podle některých bude totiž příští generace evropských jednorožců založena na bohatém duševním vlastnictví, což by mohlo znamenat určitý odklon od trendu posledních deseti let, kdy se na kontinentu prosadily zejména softwarové fintech společnosti jako Revolut a Klarna či gigant v oblasti mobility Bolt.

„Rozsáhlé sítě, které akademici často vybudují během výzkumu a před spin-outem, jim mohou pomoci najít partnery pro pilotní projekty nebo dokonce i první strategické sponzory. To je pro zakladatele v tak rané fázi vzácné a pro investory velmi atraktivní,“ píše v závěru Sifted.